Na przełomie sierpnia i września na pniach śliw zakładamy opaski – pułapki, aby wyłapać schodzące na zimowanie gąsienice, np. owocówki śliwkóweczki. To prosty sposób aby bez chemii  zlikwidować szkodniki drzew, zwłaszcza owocowych. Opaski lepowe zakładamy na pnie i grubsze gałęzie. Opaski lepowe, znane nam już wcześniej jako lep do drzew, to rodzaj taśmy z obu stron powlekanej niewysychającym klejem.

Jak działają opaski lepowe?

Opaskę lepową okręcamy wokół pnia oraz ewentualnie także wokół większych konarów drzew. Zasada działania takiej pułapki jest bardzo prosta, szkodniki, schodząc z korony drzewa niżej, by ukryć się pod korą na zimę lub w celu przepoczwarzenia, natrafiają na klejącą taśmę i się do niej przyklejają. Klej ten jest tak mocny, że szkodniki nie mogą się odkleić i w efekcie giną. Co jakiś czas opaski lepowe musimy przeglądać i gdy się zapełnią – wymieniać.

W  przypadku śliw najlepsze efekty daje założenie opasek lepowych pod koniec sierpnia . Wtedy bowiem na zimowanie schodzą z drzew owocówki śliwkóweczki, które powodują robaczywienie śliwek. Na jabłoniach opaski lepowe warto założyć także na przełomie czerwca/lipca. Pomogą one zmniejszyć liczbę owocówki jabłkóweczki, które powodują robaczywienie jabłek.

Jakie szkodniki będziemy zwalczać?

Opaski lepowe są skuteczne w zwalczaniu zwłaszcza tych szkodników, które zanim staną się postacią dorosłą, wędrują po konarach i pniach. Czasem lep stosuje się je także do zlikwidowania owadów dorosłych, takich jak szrotówek kasztanowcowiaczek – groźnego szkodnika kasztanowców. Motyle tego gatunku lubią siadać gromadnie na pniach. W ogrodach przydomowych opaski lepowe zwykle zakłada się na drzewa owocowe, ograniczając tym samym liczebność takich szkodników jak: kwieciak jabłkowiec, owocówka śliwkóweczka, piędzik przedzimek oraz ukośnice szczawiówkę.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl