Kiedy siać i sadzić ogórki na jesienny zbiór

Wbrew pozorom nawet w lecie możemy zasadzić jeszcze sporo gatunków warzyw i owoców. Choć warunki atmosferyczne w lipcu są dość specyficzne – dni są bardzo długie, a temperatury wysokie, istnieją rośliny, które świetnie sobie z nimi radzą. Możemy spokojnie sadzić ogórki – ale tylko odmiany przeznaczone do kiszenia.
Do uprawy ogórków w ostatnich miesiącach lata wybieramy hybrydy i odmiany, które będą miały czas na zbiory przed zimnem. Hybrydy nie wymagają zapylania, mogą wytrzymać zmiany temperatury i przy odpowiedniej pielęgnacji wykazują wysoką produktywność.

Wymagania glebowe
Ogórek jest ciepłolubną i wymagającą roślina. Dobrze rośnie na glebie średnio zwięzłej, przepuszczalnej, próchnicznej, zasobnej w składniki pokarmowe i łatwo nagrzewającej się, o odczynie obojętnym do zasadowego (pH 6,5–7,0).Wybierając uprawę pod osłonami, pomyślmy o sposobie produkcji ogórka, możemy go uprawiać na belach słomy, na wełnie mineralnej, w gruncie czy w doniczkach. Integralną częścią jego uprawy jest produkcja rozsady, należy jednak pamiętać o tym, że nie lubi pikowania.

Uprawa jesienna
Jest to rzadziej wybierany termin uprawy ogórka. Prowadząc jego produkcję w szklarni, nasiona wysiewamy pod koniec lipca, a wyrośnięte rośliny sadzimy do 10 sierpnia. W tunelu bardzo rzadko prowadzi się uprawę jesienną. Uprawiając ogórki latem w szklarni, bierzemy pod uwagę specyfikę uprawy warzyw, przygotowując ziemię i nasiona z wyprzedzeniem.
Ogórki uprawia się zarówno przez nasiona, jak i sadzonki. W tym drugim przypadku 2 ziarna wysiewa się w kubkach z żyzną glebą. Sadzonki regularnie podlewane, unikając wysuszenia gleby i nadmiernej wilgoci. Po pojawieniu się pędów wybieramy najsilniejszy kiełek, a słaby usuwamy. Miesiąc później wyhodowane sadzonki sadzimy w szklarni. Powinny być one oddalone od siebie o 40-50 cm. Jeśli zmniejszymy odległości, w miarę wzrostu rośliny będą cierpieć z powodu braku wody, światła i niedoboru składników pokarmowych, co negatywnie wpłynie na plon. Sadzonki możemy sadzić w jednym rzędzie, jak i we wzór szachownicy. O wiele wygodniej nam będzie dbać o ogórki posadzone w równym rzędzie.

Pielęgnacja
W trakcie prowadzenia uprawy jesiennej ogórków szczególnie musimy zwracać uwagę na ochronę roślin przed mączniakiem rzekomym. Dużym problemem jest także zwalczanie przędziorków, a w okresie jesiennym także mączlika szklarniowego i nawet mszyc. Pewną alternatywą pozwalającą na poprawę skuteczności zabiegów ochrony roślin poza preparatami chemicznymi są preparaty mikrobiologiczne oparte na grzybach oraz wyciągi roślinne. Często stosowane są także preparaty olejowe, które utrudniają ruch szkodników, co ułatwi dalsze ich zwalczanie.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl