Ogórki znajdziemy prawie na każdej działce czy ogródku, są jedną z najbardziej popularnych upraw w naszym kraju. Uprawa ich nie powinna sprawić trudności, nawet mało doświadczonego ogrodnikowi, o ile mają zapewnioną stałe wilgotne podłoże i sprzyja im temperatura powietrza. Jednym z nowych rozwiązań, jest uprawa ogórków na podporach, która łączy w sobie wiele zalet. Ogórki, poprzez swoje wąsy, mają zdolność wicia się pięcia ku górze. Ogórki na podporach możemy prowadzić nie tylko w ogródkach, ale również w szklarniach.

Jakie podpory użyć?
Jako podpory można użyć siatki, kratki oraz drewniane stelaże, pamiętając aby podpory były mocne i stabilne, aby utrzymały ciężar ogórków. Można również zbudować konstrukcję nad rzędami z ogórków, a same rośliny poprowadzić po naturalnym sznurku ku górze.
Na początku trzeba pomóc roślinie wspinać się w odpowiednim kierunku, dlatego też powinno się każdego dnia okręcać rośliny np. wokół sznurka lub przekładać wąsy przez siatkę.

Zalety ogórków na podporach
Pionowa uprawa ogórków pozwala na oszczędność miejsca na działce oraz możliwość wykorzystanie przestrzeni między nimi. Dobrym sąsiedztwem dla ogórków są pomidory, kapusta, brokuły, natomiast złym są ziemniaki oraz zioła. Tym sposobem możemy uzyskać wysokie plony ogórków, oszczędzając miejsce na grządkach.
Pozioma uprawa może utrudniać zbieranie ogórków, a manewry między roślinami nie raz doprowadziły do zmiażdżenia niezauważanego ogórka oraz podeptanie liści.
Ogórki lubią słoneczne miejsca, w przypadków pędów prowadzonych po ziemi, momentami może być utrudnione zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Ogórki na podporach prowadzone są „ku słońcu”.
Bardziej efektywne jest też podlewanie, woda dociera do korzeni, a nie spływa po liściach czy też nawet na nich się zatrzymuje. Zaleganie wody na liściach, sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych.

Wydajność zbiorów zależy od odmiany, jaka zostanie zasiana. Jednak ogórki rosnące na podporach wydają bardziej obfite plony niż te prowadzone po ziemi.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl