Lato w pełni, sierpień rozpoczął się wysokimi temperaturami. Mimo, że dokuczają nam upały, warto zacząć myśleć o jesieni w ogrodzie, a nawet i kolejnym sezonie. Przede wszystkim, przy tak wysokich temperaturach na termometrach, trzeba pamiętać o podlewaniu ogródka, najlepiej robić to wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Część urlopu można poświęcić swojemu ogrodowi, aby jak najdłużej cieszyć się jego pięknym widokiem, a także przygotować rośliny na przyszły sezon.
W tym czasie możemy zrobić sadzonki pelargonii i fuksji, a potem przechowywać je na przyszły rok w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.
Warto wysiać koperek, rzodkiewkę oraz sałatę na jesienne zbiory.
Regularnie i systematycznie usuwamy przekwitnięte kwiatostany bylin. Nie zapomnijmy o ścięciu lawendy po jej przekwitnięciu, pędy skracamy do połowy długości.
Zioła suszymy w przewiewnym pomieszczeniu, a po ususzeniu umieszczamy je w szczelnie zamkniętych opakowaniach.
Sierpień jest czasem, kiedy ostatni raz przycinamy żywopłot. Zaraz po zbiorach porzeczek, prześwietlamy krzewy, tak aby światło docierało do całego krzewu. W podobny sposób przycinamy agrest i maliny.
Aby przedłużyć kwitnienie roślin jednorocznych, czyścimy je, usuwając uschnięte liście, jak i kwiaty. Dodatkowo możemy je zasilić specjalnym nawozem do roślin kwitnących. Wydłuży to ich żywotność. Na skutek podlewania ziemia w doniczkach i pojemnikach staje się zwarta i słabo przepuszczalna, dlatego spulchniamy jej górną warstwę małymi grabkami lub widełkami. Róbmy to ostrożnie, aby nie uszkodzić położonych wyżej korzeni roślin.