Nornice to drobne gryzonie, które wyrządzają duże szkody w naszych ogrodach. Wyjadają nasiona, owoce, uszkadzają korzenie roślin i cebule kwiatów, a także obgryzają korę młodych drzew w sadzie. Dlatego warto dowiedzieć się jak pozbyć się nornic z ogrodu aby powstrzymać ich niszczycielską działalność. Podpowiadamy kilka najlepszych sposóbów na pozbycie się nornic.

Jakie szkody powodują nornice w ogrodzie?

Nornice budują system korytarzy biegnących tuż pod ziemią. Są one dość liczne, silnie rozgałęzione i tworzą skomplikowaną sieć o wielu wylotach. Zwierzęta te potrafią też wspinać się po pniach i gałęziach drzew i krzewów. Co bardzo istotne nornice nie zapadają w sen zimowy a tym samym są aktywne przez cały rok. Wiosną i latem nornice żywią się nasionami, larwami, owadami, pąkami drzew, korą drzew, liśćmi, itp. Natomiast zimą pożywieniem nornic są nadziemne, niezdrewniałe części roślin, owoce, nasiona oraz różne kłącza. Najczęściej zauważane szkody wyrządzane przez nornice to powyjadane nasiona, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe. Kora drzew i krzewów uszkadzana jest głównie zimą, gdy nornicom brakuje pokarmu.

Sposoby na pozbycie się nornic

Niszcz tunele
Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać czy pojawiają się nowe tunele, które zatykamy lub zalewamy wodą. Pomaga też przekopywanie całej gleby w ogrodzie.

Unikaj grubej warstwy ściółki
Choć ściółkowanie gleby jest korzystne dla wielu roślin i ogranicza wyrastanie chwastów, nie stosujmy zbyt grubej warstwy ściółki, ponieważ jest to wręcz zaproszenie dla nornic. Ten sposób na nornice będzie szczególnie skuteczny, gdy mamy w ogrodzie ziemię bardzo ciężką, gliniastą. Nornice nie dajeą rady kopać korytarzy w tak zwięzłej ziemi i drążą je tuż pod ściółką. Brak tej ściółki będzie dla nornic dużym utrudnieniem.

Posadź rośliny odstraszające nornice
Do takich roślin zaliczane są: czosnek pospolity, czosnki ozdobne, czosnek niedźwiedzi, cesarska korona, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, gorczyca, mięta oraz porzeczka czarna.
Gdy odkryjemy nowy tunel, do wlotu warto włożyć gałązkę żywotnika lub liście orzecha włoskiego czy też sam ząbek czosnku.

Wykorzystaj naturalnych wrogów nornic
Warto do nadzego ogrodu zaprosić ptaki, jako ich naturalnych wrogów, np. wbijając kilka długich drągów w ziemię, które będą stanowić dla ptaków punkt obserwacyjny. Skutecznymi sprzymierzeńcami w walce z nornicami są również koty i psy.

Odstraszacze dźwiękowe
Taki odstraszacz możemy wykonać wkopując pod skosem butelkę. Wiatr, wpadając w butelkę, będzie wydawać dźwięk, który odstraszy nornice.

Zastosuj preparat na nornice
W ostateczności aby pozbyć się nornic z ogrodu wiele osób sięga po środki chemiczne przeciw gryzoniom. Należy jednak pamiętać, że zawarte w nich trucizny są bardzo toksyczne i mogą zaszkodzić również innym zwierzętom w  naszym ogrodzie, a także tym drapieżnikom, które żywią się nornicami.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl