Niezapominajki, to kwiaty, które zachwycają nie tylko swoim wyglądem, jak i też barwą. Rozkwitają na przełomie kwietnia do maja. Mają kolor błękitnego nieba, bieli lub też różu. Ich pojedyncze kwiaty składają się z pięciu płaskich płatków. W ogrodach spotyka się najczęściej niezapominajkę leśną, błotną i alpejską oraz liczne ich odmiany. W Polsce znajdziemy odmiany dwuletnie, jak i byliny wieloletnie. Każdy, kto decyduje się na dwuletnie niezapominajki, w trzecim roku, często się ich pozbywa, gdyż tracą swój urok.

Stanowisko i gleba dla niezapominajek
Niezapominajki mogą być uprawiane w miejscach słonecznych oraz zacienionych. Jednak należy pamiętać, że są to rośliny ciepłolubne, jednak lepiej wybrać dla nich lekko zacienione miejsce. W miejscach zbyt dużego nasłonecznienia, rośliny, krócej będą kwitły. Wyjątek stanowią dwie odmiany – polna oraz alpejska – one będą się świetnie rozwijały w warunkach dużego natężenia słońca.
Kwiaty niezapominajki lubią stanowiska wilgotne oraz lekko kwaśne. Jeśli chcemy je uprawiać na zbyt żyznych glebach, możemy spodziewać się dużego rozrostu, ale słabszego kwitnienia. Także skrajnie ubogie gleby, nie będą odpowiednim stanowiskiem dla tych roślin. Niezapominajki, uprawiane w zbyt wilgotnej glebie, mogą częściej chorować, co odbije się na ich kondycji i wyglądzie. Świetnie radzą sobie w otoczeniu drzew i krzewów, które chronią ją od bezpośredniego słońca.
Niezapominajki mogą być również uprawiane w doniczkach na balkonie. Ważne jest, aby donica była wystarczająco duża oraz posiadała system drenażu np. w postaci kamieni ułożonych na dnie. Podczas takiej uprawy, niezapominajki będą wymagały regularnego podlewania, nawożenia dwa razy w roku oraz co roku, najlepiej wiosną, przesadzić niezapominajki do nowej ziemi.

Rozmnażanie niezapominajek i uprawa
Rośliny dwuletnie wysiewamy z nasion od maja do lipca, a wysadzamy do ogrodu na przełomie września lub na wiosnę następnego roku. Rośliny, same mogą dać nam obfity zbiór nasion na kolejne sezony, ale musimy pamiętać aby po kwitnieniu, nie ścinać ich pędów i pozwolić roślinie na wytworzenie nasion.
Czasami, możemy rozmnożyć niezapominajki z pędów, ucinając w miesiącu czerwiec fragmenty 10-15 cm i je ukorzeniając. Rośliny, rozmnożone w ten sposób, mogą dać kwiaty jeszcze w tym samym sezonie, jednak nie będą one zbyt obfite.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl