Nawozy zielone pełnią ważną rolę nie tylko w rolnictwie ekologicznym, ale także powinniśmy je stosować w uprawie warzyw w naszych ogrodach. Wysiewając rośliny na zielony nawóz w naturalny sposób poprawiamy strukturę i żyzność gleby. Podpowiadamy kiedy wysiewać nawozy zielone oraz jakie są najlepsze rośliny na poplon.

Jakie korzyści przynosi stosowanie poplonów?
Uprawa roślin na zielone nawozy pozwala dostarczyć glebie dużej porcji materii organicznej, która przekształca się w próchnicę. Takie resztki roślin rozkładają się w przeciągu dwóch sezonów, dzięki czemu gleba zostanie wzbogacona w niezbędne mikro- oraz makroskładniki aż na dwa lata. Jedną z wielu korzyści ze stosowania takich nawozów w ogrodzie, to dokładne zakrycie powierzchni gleby. Zapobiega to nadmiernemu jej przesychaniu oraz porastaniu przez chwasty. Żywa ściółka zapewnia schronienie wielu pożytecznym organizmom, dzięki którym zostaje zachowana równowaga pomiędzy szkodnikami oraz ich naturalnymi wrogami. Gęsty system korzeniowy roślin rozluźnią glebę, która staje się lepiej przewietrzona oraz bardziej przepuszczalna.

Jakie rośliny możemy stosować na zielony nawóz?
Bardzo cennymi roślinami stosowanymi do użyźniania gleby są gatunki z rodziny motylkowatych, które z pomocą symbiotycznych bakterii brodawkowych posiadają zdolność wiązania azotu z powietrza. Zostaje on zmagazynowany w tkankach roślin, a po ich obumarciu przedostaje się do podłoża. Do tej grupy naturalnych użyźniaczy można zaliczyć peluszkę, wykę oraz jednoroczne łubiny. Rośliny o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym, takie jak żyto, owies, wyka oraz gorczyca biała, pomogą wydobyć składniki pokarmowe wypłukiwane do coraz głębszych warstw podłoża i przenieść je w bliżej powierzchni gleby. W taki sposób odzyskane makro- i mikroelementy będą mogły być ponownie wykorzystane przez rośliny uprawiane w naszym ogrodzie. Kolejną ogromną zaletą dużej masy korzeni w glebie jest powstanie po ich obumarciu naturalnych kanałów, którymi powietrze będzie przenikać także w głębsze warstwy profilu glebowego, poprawiając tym samym właściwości gleb ciężkich.

Kiedy siać rośliny na zielony nawóz?
Nasiona tych roślin wysiewamy po zbiorze plonu głównego, w takim terminie by jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów zdążyły wytworzyć możliwie dużą masę pędów oraz liści, a także solidnie rozbudowany system korzeniowy. W praktyce nasiona roślin na nawozy zielone wysiewa się na przełomie sierpnia i września by w ciągu ostatnich ciepłych tygodni, przed nadejściem chłodnych jesiennych dni, mogły dostatecznie się rozwinąć. Po skiełkowaniu rośliny te nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl