Mięta to zioło, które jest znane każdemu z nas. Uprawiana jest ze względu na jej wykorzystanie w kuchni oraz właściwości lecznicze. Charakterystyczny i bardzo aromatyczny miętowy zapach wpływa korzystnie na drogi oddechowe, syrop z mięty potrafi łagodzić stany zapalne. Świeża mięta dodana do potraw, doda im przyjemnego smaku. Latem, popularne są lemoniady z cytryn z dodatkiem listków mięty.

Uprawa mięty
Mięte możemy uprawiać nie tylko w ogródku, a także nawet w małym mieszkaniu. Mięta może być uprawiana w pojemnikach, doniczkach, a także na grządce. Uprawa mięty w domu, dostarcza nam przez cały rok świeżych liści, natomiast uprawa w gruncie pozwala zbierać liście mięty tylko w odpowiednich warunkach atmosferycznych.
Mięta jest byliną, która potrafi przyrastać nawet do 150 cm. Najlepiej rośnie na miejscach słonecznych, ale też lekko zacienionych. Lubi gleby wilgotne i lekko próchnicze o zasadowym odczynie.

Rośliny należy regularnie przerywać, aby nie przyrastały zbytnio lub warto sadzić je w odległości około 30 cm. Aby mięta nie rozrosła się zbytnio, nawet w ogrodzie możemy umieścić ją w doniczce czy też wiadrze z ziemią. Różne odmiany mięty mogą się ze sobą krzyżować, aby temu zapobiec, regularnie warto usuwać kwiaty. Chorobą, która atakuje miętę, jest rdza miętowa, wtedy najlepiej wykopać porażone rośliny i usunąć je, aby choroba nie rozprzestrzeniła się.

Mięte możemy rozmnożyć wiosną lub jesienią – poprzez dzielenie rośliny lub poprzez cięcie łodygi. Latem miętę ukorzeniamy w pojemniku z wodą. Zbiór aromatycznych liści tego zioła, następuje zawsze przed kwitnieniem mięty. Suszymy je lub wykorzystujemy świeżo zerwane. Mięta ogrodowa nadaje się także do zamrażania i konserwowania w oleju i w occie.

Mięta na balkonie
Uprawa mięty najlepiej udaje się na balkonach północnych, wschodnich oraz zachodnich. Zakupioną ziemię uniwersalną, możemy dodatkowo wymieszać z piaskiem. Ważne jest aby donica miał otwory, przez które swobodnie spłynie nadmiar wody. Miętę w doniczce należy podlewać regularnie, aby nie przesuszyć ziemi. Mięta lubi wilgotne podłoże, ale nie przepada za przelaniem.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl