Mech to niemały problem dla osób pragnących mieć piękny i równy trawnik. Jego występowanie powoduje, że trawnik wygląda nieestetycznie. Ponadto osłabia też wzrost trawy, zagłusza ją, nie dopuszczając powietrza oraz światła do jej korzeni. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, z czasem mech rozrośnie się do tego stopnia, że całkowicie wyeliminuje trawę. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy temu dość częstemu problemowi i poradzimy jak skutecznie z nim walczyć.
Mchy to niewysokie rośliny które – w odróżnieniu od trawy – nie wykształcają prawdziwych korzeni. Zamiast nich posiadają tzw. chwytniki pozwalające im na przytwierdzenie się do podłoża trudnego do zasiedlenia przez inne gatunki roślin. Z tego względu mchy spotkać można na terenach bardzo wilgotnych, zacienionych czy o zbitej glebie, ale także na piaszczystej.
Warunki sprzyjające pojawieniu się mchu:
- osłabienie trawnika poprzez niewłaściwe pielęgnowanie, przemarznięcia, choroby trawy,
- zbita i ciężka gleba,
- niewłaściwy odczyn pH gleby. Mech lubi gleby kwaśne – jeśli odczyn podłoża wynosi mniej niż 6.0 pH, należy niezwłocznie zastosować wapnowanie,
- zacienione miejsca na trawniku (mech nie lubi słońca),
- niewłaściwe nawożenie lub jego brak,
- nadmierne podlewanie trawnika (mech lubi wilgoć),
- filc na trawie, bardzo zbita darń – tu z pomocną okazuje się aeracja czyli ”nakłuwanie” trawnika,
- zbyt krótko przycięta trawa – trawnik rosnący w cieniu nie powinien być skoszony krócej niż 5 cm od podłoża.
Jeżeli pomimo naszych starań mech na trawniku już się pojawił nie należy się poddawać – jest sposób aby się go pozbyć. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu – siarczanu żelaza. Zanim jednak przystąpimy do zwalczania, musimy krótko skosić trawnik, aby umożliwić dotarcie cieczy roboczej do mchu. Opryskiwanie środkiem przeciwko mchu wykonujemy zwykłym opryskiwaczem, lub poprzez podlewanie np. konewką. Preparat najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej. Najlepiej stosować już przy temperaturze 0 stopni Celsjusza, gdy nie będzie przymrozków. Po 2-3 dniach od zastosowania siarczanu żelaza zabarwienie mchu na czarny będzie oznaką skutecznej eliminacji. Martwy mech należy usunąć za pomocą grabi ogrodowych. Mchu nie należy kompostować. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po około 3-4 tygodniach.
Siarczan żelaza należy stosować wyłącznie na terenach porośniętych trawą, gdzie się doskonale wchłania. Nie należy stosować na powierzchniach kamiennych czy betonowych, gdyż może pozostawić trwały ciemny (czarny lub brązowy) nalot trudny do usunięcia.
Po zastosowaniu należy unikać kontaktu z trawnikiem przez okres około 7 dni ze względu na ryzyko podrażnienia lub poplamienia innych nawierzchni.