Zimowy zbiór warzyw

Niemal w każdym ogrodzie znajduje się grządka warzywna, gdyż wielu z nas jest zwolennikami własnych upraw. Warzywa z własnej uprawy są bardzo cenne, zwłaszcza jesienią i zimą, ponieważ możliwości magazynowe w większości naszych domów są raczej skąpe, dobrze jest wiedzieć, które gatunki warzyw możemy zbierać także zimą. Mówiąc o warzywach zimowych mamy na myśli takie gatunki, które są zwykle zbierane o tej właśnie porze roku. Wiele z tych gatunków wytrzymuje mrozy i nie potrzebuje żadnego albo tylko niewielkiego zabezpieczenia przed zimą. Kto odpowiednio zaplanuje obsianie swojego ogrodu warzywnego, może przez cały rok zbierać świeże warzywa.

Warzywa odporne na mróz
Trzeba tu wyjaśnić, że zimą na zewnątrz nie rośnie żadne warzywo, ale niektóre gatunki i odmiany doskonale radzą sobie na chłodzie, niektóre nawet w bardzo niskich temperaturach. Jarmuż i brukselka zyskują nawet więcej aromatu na skutek działania mrozu. Mogą pozostawać na dworze tak długo, aż zużyjemy je w kuchni.

Warzywa, które wytrzymują do -5ºC: burak liściowy, rzodkiew japońska oraz czarna rzodkiew, seler korzeniowy, kalarepa, kapusta, burak ćwikłowy i cykoria endywia.

Te i wiele innych warzyw znoszą temperaturę kilku stopni poniżej zera. Po pierwszym okresie przymrozków w październiku zwykle temperatury wzrastają, wtedy warzywa, zwłaszcza korzeniowe, przybierają jeszcze na wadze. Dzięki przykryciu podwójną warstwą włókniny są w stanie przeżyć nawet długie okresy chłodu i wczesną wiosną wypuszczają delikatne pędy.

Warzywa, które wytrzymują do -10 ºC: brukselka, szczypiorek, por, rukola, tymianek, mięta i lawenda.
Odpornej w zasadzie na mróz brukselce szkodzą częste wahania temperatury, na przemian dodatnie i ujemne. Jej różyczki zaczynają wtedy gnić. Jest ona typowo jesiennym i zimowym warzywem, które potrzebuje mrozu, aby jej różyczki stały się bardziej delikatne i smaczne. We wrześniu usuwamy wierzchołek rośliny, aby resztę sił zużyła na tworzenie główek.

Gatunki całkowicie odporne na mróz: pasternak, topinambur, pietruszka oraz jarmuż.
Trwałe gatunki warzyw, jak topinambur, wytrzymują także duże mrozy, ale można je zbierać tylko wtedy, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Może tutaj pomóc okrycie rabaty grubą warstwą liści. Pietruszka zachowa swoje listki, ale będzie wdzięczna za podwójną warstwę agrowłókniny. Gruba warstwa śniegu też stanowi dobrą izolację, ale zbiory są wtedy raczej utrudnione.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl