Lipiec w ogrodzie-5 najważniejszych prac ogrodnika

 

Lipiec w ogrodzie jest pracowity. Jedną z najważniejszych prac w lipcu dla ogrodnika jest żmudna i nie zawsze skutkująca walka ze szkodniki , radzimy jak ułatwić sobie prace i czym można sobie pomóc. Oprócz szkodników , walczymy również z chwastami ale nasze sposoby na wyeliminowanie ich są szybkie i proste ! W lipcu nie można zapomnieć o podlewaniu , zraszaniu i nawożeniu roślin i trawy, bo w czasie upałów potrzebują tego najbardziej. Jeśli ktoś posiada oczka wodne lub stawy poradzimy jak zapobiec powstawaniu glonów i jak poradzić sobie z czyszczeniem takich miejsc.

 

 

Plan I: Walka ze szkodnikami

Walka ze szkodnikami trwa w zasadzie przez cały ogrodowy sezon – od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. W lipcu jednak można zauważyć „wzmożone” działania wielu szkodników, zwłaszcza mszyc i przędziorka. Warto je zwalczać z użyciem ekologicznych sposobów, a po chemiczne środki sięgać dopiero, gdy te pierwsze zawiodą. Skuteczne środki na pozbycie się mszyc i przędziorków to roztwór szarego mydła oraz gnojówki z roślin (w szczególności z pokrzywy i czosnku).Można posadzić też rośliny,  które pomogą wam w walce ze szkodnikami.

 

Plan II: Plewienie

Lipiec często przebiega pod znakiem walki z zachwaszczeniem. Oczywiście całkowita eliminacja roślin niepożądanych w ogrodzie nie jest możliwa. Ważne, by ograniczyć chwasty do takiego stopnia, aby przestały być (lub nie stały się) konkurencją dla cenniejszych gatunków. Trzeba jednocześnie je likwidować zanim wykształcą nasiona (do tego czasu są cennym materiałem na pryzmy kompostowe).Dobrym sposobem na likwidację chwastów na nawierzchniach i w trudno dostępnych miejscach jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Po oczyszczeniu drobne przestrzenie, np. między płytami chodnikowymi, można wysypywać sodą oczyszczoną. To środek, który ogranicza wzrost roślin. Dobrym środek jest także ocet winny  i kwas pelargoniowy.

 

Plan III: Nawadnianie i nawożenie roślin

Poszczególne gatunki lub grupy roślin mają różne potrzeby wodne, dlatego jednorodne podlewanie wszystkich nie ma sensu. Drzewa i krzewy ozdobne z reguły dobrze radzą sobie z suszą. Koniecznie natomiast trzeba podlewać warzywa – brak wody w wielu przypadkach wpływa na łykowatość, włóknistość, gorzki smak i oczywiście wysokość plonów. Podobnie postępuje się z roślinami owocowymi. Newralgicznym miejscem w czasie bezdeszczowej pogody jest także trawnik. Wbrew często krążącej opinii, trawa ma duże wymagania wodne i powinna być regularnie podlewana. Warto zainstalować automatyczny system – np. ze zraszaczami. To oszczędność czasu i pieniędzy (mniejsze straty wody).
W lipcu można jeszcze z powodzeniem stosować nawozy mineralne (na te ze zwiększoną dawką azotu to już ostatni dzwonek).

 

 

Plan IV: Pielęgnacja oczka wodnego

Najważniejszym zabiegiem wykonywanym w oczku wodnym w okresie lata jest walka z glonami. Aby je ograniczyć należy na bieżąco usuwać wszystkie nieczystości (szczególnie z dna). Przydatne będzie regularne uruchamianie filtra i pompy napowietrzającej. Zanieczyszczenia z powierzchni lustra wodnego dobrze wyłapuje skimmer. Sojusznikami w walce z glonami są ślimaki (zatoczek, błotniarka lub rozdepka). Mniejszy problem z zaglonieniem występuje w oczkach dobrze porośniętych roślinnością. Bezpośrednio glony można zwalczać z użyciem preparatów lub specjalnych odkurzaczy. Ze względu na wysokie temperatury w lipcu konieczne może być uzupełnianie poziomu wody.

 

Plan V: Wysiew , rozmnażanie i wykopanie cebul roślin

Cebule tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, szafirków, hiacyntów powinno się wykopać, oczyścić i przenieść do pomieszczenia. Można przechowywać je w skrzyniach, np. z umiarkowanie suchym torfem lub piaskiem.

 

 

 

Powodzenia !!!

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl