Ta ogrodowa piękność kwitnie obficie i wnosi do każdego miejsca, w którym rośnie, romantyczny nastrój. Nie wymaga dużej troski i poza regularnym przycinaniem praktycznie nie wymaga dodatkowej opieki. Z powodzeniem możemy ją uprawiać na ogrodowych rabatach, a także w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Co trzeba zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Jak ją pielęgnować? Kiedy i jak powinno wyglądać przycinanie lawendy?

Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Kwiaty (barwy białej,różowej,oraz fioletowej) zebrane są na długich i cienkich szypułkach, które poruszają się przy każdym, nawet najmniejszym podmuchu wiatru. Ozdobą są również wąskie, omszone, srebrne liście, które utrzymują się na roślinie całą zimę. Lawenda charakteryzuje się silnym, przyjemnym aromatem, dlatego jest idealna do sadzenia w przydomowych ogrodach – wzdłuż ścieżek i przy altanach. Wydziela piękny zapach nawet przy każdym delikatnym dotknięciu.
Aby lawenda zdrowo rosła i obficie kwitła, trzeba zapewnić jej optymalne warunki uprawy. Zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie lawenda potrzebuje przepuszczalnego, lekkiego i wapiennego podłoża. Gleba powinna mieć odczyn pH 6,5–7,5 (nie powinna być zbyt kwaśna).

Roślinie trzeba także zapewnić ciepłe, słoneczne, a zarazem przewiewne stanowisko. Lawenda jest odporna na susze. Z tego też względu jest często sadzona w suchych, żwirowych ogrodach na mocno nasłonecznionych stanowiskach.

Jak pielęgnować lawendę? Kiedy ją przycinać?

Jak już na wstępie wspominaliśmy, lawenda nie wymaga w żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, poza systematycznym cięciem, dlatego jej uprawą może zająć się każdy. Regularne przycinanie lawendy sprawi, że pokrój roślin stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Zbieg ten przeprowadza się zazwyczaj dwa razy w roku, wczesną wiosną i tuż po kwitnieniu. Młode rośliny należy przyciąć już w pierwszym roku wzrostu o połowę. Dzięki temu wypuszczą wiele nowych pędów. W kolejnych latach  przycinamy tuż po przekwitnięciu, usuwając uschnięte kwiaty z 7-centymetrową łodygą (jesień to zbyt późny czas na przycięcie, a przymrozki sprawiają, że roślina gorzej zimuje). Lawenda dość łatwo się rozsiewa, dlatego warto na jesień zostawić kilka kwiatostanów. Wczesną wiosną robimy cięcie formujące: usuwamy połamane, chore, uszkodzone pędy, a resztę skracamy o połowę, nadając roślinie kulisty kształt. Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić już pędów.

 

Zbiór kwiatów

Zbiór lawendy możemy przeprowadzić kilkukrotnie, najczęściej w drugiej połowie lipca lub w sierpniu, w pogodne, słoneczne dni (zawartość olejków eterycznych jest wtedy największa). Suszona lawenda zachowuje swój zapach nawet przez kilka lat. Łagodzi on napięcia nerwowe, uspokaja wzburzone emocje oraz wprowadza spokój ducha. Lawenda powieszona w szafie nadaje ubraniom i pościeli ładny zapach oraz odstrasza mole.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl