Regularne przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni pokrój przez długi czas. Brak tego zabiegu sprawia, iż krzewy szybko tracą atrakcyjny wygląd, ogołacając się w środku i kładą się na ziemi. Poznaj wszystkie sekrety cięcia lawendy!
Kiedy przycinać lawendę?
Przycinając lawendę mamy do wyboru 3 terminy do ich wykonywania: wiosenne, letnie i jesienne.
Pamiętajmy, że pielęgnacyjne przycinanie lawendy wiosną jest obarczone ryzykiem uszkodzenia pąków kwiatowych, które dopiero wtedy się zawiązują. Dlatego polecamy wykonanie tego zabiegu jesienią. Jeżeli jednak jesienią zapomnieliśmy o przycięciu lawendy, koniecznie przytnijmy ją na wiosnę. Kolejnym terminem jest lato, a dokładnie okres od lipca do września, wtedy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu już przekwitłych kwiatostanów. Pobudzi to lawendę do ponownego kwitnienia. Przycinanie lawendy możemy wykonać na początku jesieni (połowa września), zamiennie z cięciem wiosennym. Zabieg wykonany w tym terminie sprzyja jej hartowaniu i pomaga zabezpieczyć lawendę na zimę. Jesienne cięcie lawendy wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień.
Jak przycinać lawendę?
Podczas wiosennego i jesiennego zabiegu przycinamy młode, niezdrewniałe pędy lawendy, skracając je o połowę ich długości. Tnąc pędy musimy uważać, aby nie przyciąć zdrewniałych gałązek, które rozkrzewiają się bardzo wolno i słabo. Takie zbyt niskie przycięcie pędów sprzyjać będzie również chorobom wiązek przewodzących i może doprowadzić do obumarcia krzewu. Przycinając gałązki formujemy krzew lawendy w kształt kulki, gdyż tylko taki pokrój umożliwi dostęp powietrza do wnętrza krzewu z każdej strony. Zabieg zapobiega także podgniwaniu wewnętrznych gałązek oraz zapewnia odpowiednie oświetlenie wszystkich pędów
Letnie cięcie lawendy polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Po, lub jeszcze w trakcie kwitnienia, ścinamy wszystkie kwiatostany wraz z bezlistnym łodygami. Efekt to lepsze zagęszczenie i ponowne kwitnienie lawendy jeszcze w tym samym sezonie. Ścinając pędy również staramy się zachować kształt kuli
Jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie zaniedbany lub stary krzew lawendy, możemy przeprowadzić cięcie odmładzające. W tym celu przycinamy lawendę bardzo mocno, nawet do 1/3 długości pędów. Takie cięcie warto przeprowadzać co 4-5 lat, poprawi to kondycję całego krzewu i zapobiegnie ogołacaniu się gałązek.
Formowanie lawendy powinniśmy rozpocząć tuż po posadzeniu. Młode, jeszcze nierozkrzewione roślinki skracamy o połowę. Sprawi to, że lawenda wypuści u podstawy dużo nowych pędów. Następne cięcie lawendy wykonujemy wiosną kolejnego roku.