Za oknem coraz cieplej. Powoli rozkwitną pierwsze kwiaty wiosenne. Czas zastanowić się, co sadzimy w marcu. Jakie kwiaty nadadzą się na balkon, taras, a jakie na działkę czy do ogrodu. Warto przy okazji zadbać o porządek i przygotować się do sezonu. Zatem jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Marzec to idealny miesiąc na pierwsze rośliny, takie jak tulipany, hiacynty czy bratki. To od Was zależy co posadzicie. 

NA BALKONIE

Marzec to czas sadzenia na kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Od wielu lat hitem w tym okresie jest bratek ogrodowy. Kwiaty te dostępne są w niezliczonej ilości barw i wielkości. Bratki kwitną od wiosny do lata, a czasem nawet do jesieni. Najdłużej kwitnąć będą jeżeli pojemniki z nimi ustawimy w lekko zacienionym miejscu. Podczas uprawy pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Bratki doskonale prezentują się w zestawieniu z innymi, kwitnącymi w tym czasie roślinami. Pomiędzy bratki możemy sadzić, dostępne już w marcu, stokrotki, prymulki, dzwonki oraz cebule hiacyntów i miniaturowych żonkili. 

POJEMNIKI I DONICE

W marcu wysadzamy również do doniczek bulwy bylin kwitnących latem i jesienią, takich jak: dalie, begonia bulwiasta i paciorecznik. Wysadzone w tym okresie rośliny szybciej zakwitną. Przed posadzeniem bulw należy dokładnie przejrzeć. Odrzucamy wszystkie uszkodzone oraz takie, na których widoczne są ślady gnicia. Bulwy wysadzamy pojedynczo, wypełnionych ziemią uniwersalną. Sadzimy je niezbyt głęboko: begonia – 5cm, paciorecznik – 10 cm, a zwykle duże bulwy dalii – 30 – 40 cm. Przed wsadzeniem do ziemi, możemy namoczyć bulwy przez 15-20 min w wodnym roztworze preparatu Topsin M 500 SC (4-6 ml/1 l wody). Zabieg ten zabezpieczy je przed infekcjami grzybowymi. Po posadzeniu wierzchnią warstwę ziemi w donicy przysypujemy 1-2 cm warstwą piasku. Całość lekko podlewamy, starając się nie moczyć bulw. Donice ustawiamy w jasnym, niezbyt ciepłym pomieszczeniu (optymalnie 10-15°C).

W OGRODZIE

W marcu sadzimy późno kwitnące odmiany lilii, trawy ozdobne i paprocie ogrodowe. Rośliny te źle znoszą sadzenie na jesień i często wymarzają zimą. Pamiętajmy, jeżeli warunki termiczne nie są sprzyjające, powinniśmy wstrzymać się z sadzeniem do kwietnia. Trawy ozdobne dzień przed posadzeniem obficie podlewamy, aby bryła korzeniowa łatwiej dała usunąć się z pojemnika. W ogrodzie sadzimy je do wilgotnej gleby, na głębokość doniczki, dbając oto aby cała bryła korzeniowa ukryta była pod ziemią. 

Wśród kwiatów bylinowych, które nie boją się spadku temperatur i są sadzone także w marcu, możemy wyróżnić astry alpejskie, orliki, gęsiówkę czy dzwonki karpackie. Ich  łatwa pielęgnacja oraz możliwość stworzenia pięknych aranżacji kwiatowych coraz częściej zachęca ogrodników do sięgania po ten rodzaj roślin ozdobnych. 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl