Suche bukiety mogą być jednym z najefektowniejszych, naturalnych dekoracji naszych wnętrz. Zachwycają swoją różnorodnością szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, nadając kolorytu, gdy brakuje nam słońca. Zakup gotowych kompozycji wiąże się z kosztami. Możemy tego uniknąć przez uprawę wybranych gatunków. W dodatku samodzielne pozyskiwanie materiału i wykonanie bukietu sprawi dużo większą frajdę.
W ogrodzie możemy uprawiać ogromną ilość roślin, które wykorzystywane są do tworzenia suchych bukietów. Nie warto wydzielać im specjalnego miejsca, ponieważ większość gatunków jest na tyle dekoracyjna, że z powodzeniem może być aranżowana na rabatach, w ogrodach skalnych, na wydzielonych miejscach w trawniku czy na obrzeżach.

Rośliny do tworzenia suchych kompozycji

Kocanki ogrodowe – to najpopularniejsze z roślin wykorzystywane w suchych bukietach – korzystały z nich już nawet nasze babcie. Wybór kocanek jest duży, często nasiona sprzedawane są w wielobarwnych mieszankach. Roślina osiąga 40-100cm wysokości. Kwiaty to suche, szeleszczące koszyczki o różnorodnej barwie. Kwitną od połowy lipca do przymrozków. Kocankom należy dobrać słoneczne stanowisko i umiarkowanie żyzną glebę. Wytrzymują susze. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiaty ścina się, gdy pąki są dopiero lekko rozchylone.

Miesiącznica roczna – ten daleki kuzyn kapusty ozdabia kompozycje swoimi okrągłymi, srebrzystymi owocostanami – łuszczynami. Ze względu na ich wygląd roślina nazywana jest często srebrnikami Judasza. Zwykle dorasta do 1m wysokości. Kwitnie od maja do lipca na fioletowo. Może rosnąć na słońcu lub w półcieniu. Należy uprawiać ją w żyznej, umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej glebie.

Czarnuszka damasceńska – roślina dorasta do 50cm wysokości. Wytwarza gwiazdkowate kwiaty o barwie białej, różowej lub niebieskiej. Kwitnie od czerwca do września. Jej ozdobą są także liście a w suchych bukietach owoce – brunatne, dzbankowate mieszki. Roślina ta lubi słoneczne stanowiska. Nasiona wysiewa się jesienią lub wiosną wprost do gruntu.

Gipsówka wiechowata – to popularna „kaszka” chętnie wykorzystywana w bukietach. Roślina osiąga od 60-100cm. Liście są drobne, igiełkowate a kwiaty drobne, promieniste o barwie jasnoróżowej lub białej zebrane w luźne wiechowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca do września. Gipsówkę warto uprawiać w miejscach słonecznych, w dość suchym, niezbyt żyznym, wapiennym podłożu. Zaleca się ją siać wiosną (np.: w inspekcie) a na miejsce stałe wysadzać we wrześniu. To dobra dekoracja skalniaków. Do suszenia ścina się całe rośliny.

Miechunka rozdęta – to roślina kłączowa osiągająca do 1m wysokości. Kwitnie od maja do czerwca, ale kwiaty nie mają dużej wartości dekoracyjnej. Atutem miechunki są owoce – pomarańczowe jagody osłonięte rozdętym, lampionowym kielichem. Miechunka jest łatwa w uprawie, radzi sobie na różnych stanowiskach. Trzeba na nią uważać, gdyż jest gatunkiem ekspansywnym i może zagłuszać słabsze rośliny. W małych ogrodach najlepiej ją sadzić w pojemnikach bez dna umieszczanych w ziemi.

Trawy i zboża – rustykalna ozdoba bukietów
Do suchych bukietów można wykorzystywać różnorodne gatunki traw ozdobnych. To m.in. miskanty czy trzcinniki. Równie cenne są zboża – w tej grupie wyróżniają się ozdobne odmiany jęczmienia oraz pszenica.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl