Październik kojarzy się nam z kolorową jesienią. Jest tak przede wszystkim za sprawą liści, które opadają z drzew. Zapominamy jednak, że w naszym ogrodzie może być równie kolorowo dzięki roślinom, których pora kwitnienia przypada właśnie teraz. Poniżej kilka najpopularniejszych roślin kwitnących w październiku.

Rośliny jednoroczne
Begonia stale kwitnąca – to niska roślina jednoroczna, kwitnąca na biało, różowo lub czerwono, od maja do przymrozków. Nadaje się na kwietniki i rabaty oraz do sadzenia w skrzynkach na balkonach i tarasach.
Chryzantema – kwitnie od sierpnia do późnej jesieni. W zależności od odmiany jej kwiaty mogą być pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkość, o niezliczonej liczbie kolorów i odcieni. Mogą być sadzone zarówno na rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach.
Kobea pnąca – jest to pnącze jednoroczne, o dużych dzwonkowatych kwiatach, dorastające nawet do 4 m długości. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.
Lobelia przylądkowa – jest niską rośliną jednoroczna o pokroju zwisającym. Kwitnie na różowo, fioletowo, biało lub niebiesko od czerwca do późnej jesieni. Najlepiej wygląda w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach.
Wilec – to pnącze jednoroczne, dorastające do 2,5 długości. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty są duże, lejkowate, otwierają się tylko w słoneczne dni. Dobrze wygląda przy różnego rodzaju podporach.

Byliny i rośliny cebulowe
Aster krzaczasty – jest to bylina zimująca w gruncie. Jej wysokość w zależności od odmiany waha się od 20 do 200 cm. Kwitną obficie na biało, różowo lub fioletowo od sierpnia do listopada.
Dalia ogrodowa – bylina ta nie zimuje w gruncie. Kwitnie od sierpnia do końca października.Po kwitnieniu wykopujemy jej bulwy i przetrzymujemy w suchym miejscu do wiosny.
Jeżówka purpurowa – roślina ta zimuje w gruncie i dorasta do 80 cm. Kwitnie od czerwca do października. Ma duże różowo-purpurowe kwiaty.
Nawłoć ogrodowa – jest wysoką byliną (50-200 cm wysokości), kwitnącą na żółto od lipca do października.

Pnącza, krzewy i krzewinki
Powojnik – jest to pnącze wieloletnie, które kwitnie od maja do października. W zależności od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne, w w różnych kolorach.
Wrzos pospolity – krzewinka ta jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Dzięki dużej liczbie odmian można zachować ciągłość kwitnienia na wrzosowisku od lipca do października. Najlepiej prezentuje się, gdy rośnie w większych grupach po kilkanaście roślin. Można go także sadzić w doniczkach.
Oczar wirginijski – jest krzewem ozdobnym dorastającym do 300 cm, kwitnie na żółto-kremowo na przełomie listopada i grudnia. Kwiaty oczarów wytrzymują nawet temperaturę do –12 ºC. Liście pięknie przebarwiają się na żółto.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl