Mahonia Pośrednia
Mahonia pośrednia to jedyna z roślin zimozielonych. U naszych zachodnich sąsiadów potrafi zakwitnąć już na przełomie roku, u nas zwykle czeka z tym do marca, zależnie od aury. Jej żółte kłosowe kwiatostany na tle rozety lśniących liści wyglądają niezwykle egzotycznie.
Oczar
Na przekór zimie otwiera swoje kwiaty od grudnia do marca. Podczas mroźnych dni ich delikatne płatki kurczą się i zwijają, ale kiedy tylko pojawia się słońce i robi się cieplej otwierają się na powrót. Wiele odmian dodatkowo przyjemnie pachnie.
Przebiśnieg
Przebiśnieg – to maleńka roślina cebulowa – symbol przedwiośnia. Tworzy białe, zwisające kwiatki na krótkich szypułkach. Są też odmiany pełne (np. „Plena”), gęsto wypełnione płatkami. Gdy w środku zimy długo trwa odwilż, pączki pojawiają się już w styczniu – i znów od przebiegu pogody zależy, czy się rozwiną, czy będą trwać pod śniegiem do lutego czy marca. Zaraz po kwiatach wychodzą z ziemi wąskie liście. Latem roślina śpi i jej byt ogranicza się do cebulki ukrytej w ziemi.
Jaśmin nagokwiatowy
Bardzo rzadko sadzony w Polsce gatunek ten może mieć problem z przezimowaniem bez okrycia, ale warto dać mu szansę ze względu na urocze słoneczno-żółte kwiaty rozwijające się na nagich pędach zimą: od października aż do lutego, a często dłużej. Młode pędy zachowują trawiastozielony kolor, stanowiąc dodatkową ozdobę.
Wawrzynek Wilczełyko
Wawrzynkowi towarzyszy zła sława ze względu na jego trujące właściwości, ale wystarczy ograniczyć się do podziwiania i wąchania jego kwiatów, nie trzeba ich przecież zjadać. Jego kwiaty pojawiają się na przedwiośniu, zwykle od lutego do kwietnia, jeszcze zanim na krzewie rozwiną się liście.
Kalina bodnantska
Ta mieszańcowa kalina zakwita zebranymi w pęczki różowymi kwiatami o słodkim zapachu. Przebieg zimy ma duży wpływ na rozpoczęcie kwitnienia. Jeśli nie dokuczają jej silne mrozy może zakwitnąć już w styczniu, w przeciwnym wypadku czeka cierpliwie do marca, ale i tak jest jednym z pierwszych kwitnących krzewów.
Dereń jadalny
Ten gatunek derenia jest całkowicie odporny na mróz. Kwiaty rozwijają się w marcu przed rozwojem liści. Starsze derenie jadalne dorastają do słusznych rozmiarów niewielkich drzew.