Kret, podobnie jak przebiśniegi, jest pierwszą oznaką wiosny i zwiastunem tego, że wkrótce się ociepli. Zwierzęta te tworząc kopce, np. na trawnikach są zmorą dla każdego właściciela ogródka.

Krety co prawda nie żywią się korzeniami roślin, ale kopiąc swoje tunele, skutecznie je uszkadzają, powodując ich zamieranie. Należy pamiętać o tym, że krety są w Polsce pod ochroną i nie można ich zabijać.Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te mogą bezkarnie buszować po naszej działce. Można je przepędzić lub po prostu złapać i wynieść poza granicę posesji. Każdy właściciel ogródka wie, że walka z kretem nie należy do łatwych zadań i wymaga cierpliwości. Poznaj sprawdzone sposoby, które skutecznie uniemożliwią kretom przekopywanie naszego terytorium i pozwolą pożegnać się z kretowiskami w ogrodzie.

 

Zapory i siatki

Najlepszym sposobem na kreta jest permanentny zakaz wstępu na naszą posesję. W tym wypadku możemy pokusić się o ułożenie siatki pod trawnikiem – najlepiej na głębokości około 10 cm, tak, by nie zniszczyły jej kolce aeratora używanego do pielęgnacji trawnika. Dodatkowo możemy  zabezpieczyć działkę poprzez wkopanie przy ogrodzeniu siatki (najlepiej na głębokość co najmniej 50 cm), która stworzy zaporę nie do przejścia dla intruza. Jeśli nie chcemy wkopywać siatki możemy wykonać rów przy ogrodzeniu, następnie zasypać go gruzem i żwirem. Takie przedsięwzięcie będzie stanowiło dobrą barierę, gdyż krety nie znoszą kamienistego podłoża.

 

Płyny i granulaty odstraszające krety

Są to specjalne preparaty, które wlewa się lub wsypuje do nory wydrążonej przez kreta..Granulatem sprawdzającym się w odstraszaniu kretów jest karbid. Są to specjalne granulki, które wsypuje się do otworu i dolewa kilka kropel wody. Następuje reakcja chemiczna –  granulki, w połączeniu z wodą, wytwarzają gaz, który jest nie do zniesienia dla zwierząt, więc są zmuszone do przeprowadzki w inne miejsce.W  momencie aplikacji trzeba uważać, żeby nie wdychać oparów płynu. Środek bowiem szkodliwie działa na nasze drogi oddechowe.

 

Odstraszacze akustyczne

Dziwnie brzmi, ale to skuteczny sposób. Trzeba w miejsce, gdzie kret się pojawił, wstawić pręt, a na jego wierzchołku założyć metalową puszkę,Wprawiona w ruch przez delikatny podmuch wiatru, będzie wydawała dźwięki, które zmuszą go do zmiany miejsca.

Na podobnej zasadzie działają butelki zakopane w ziemi, które trzeba wstawićtak, żeby jej szyjka i otwór znajdowały się ponad ziemią. Powinna być ona wbita w ziemię pod kątem. Dzięki temu nachyleniu – do butelki będzie wlatywał wiatr wydając dzwięk.

Kreta może także odstraszyć częste używanie kosiarki, tworząc hałas, którego krety nie znoszą.

 

Odstraszacz elektryczny

Tego rodzaju ultradźwiękowe, wodoodporne urządzenia działają na baterie. Obejmują zasięgiem nawet ponad 600 metrów. Trzeba wbić je w glebę w pobliżu miejsca, na którym urzęduje gryzoń. Urządzenie wydaje dźwięki nieszkodliwe dla ludzkiego ucha i bezpieczne także dla zwierząt domowych. Jedynie krety go odczuwają jako nieprzyjemny. Krety są inteligentne i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Dlatego też częstotliwość dźwięków, emitowanych przez urządzenie jest zmienna, dzięki temu krety nie mogą się przyzwyczaić do odgłosów.

 

Kretołapki

Pułapki na krety mają wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki, skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Umieszczamy je w korytarzach. Codziennie sprawdzamy ich zawartość, ponieważ  kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Schwytane zwierzątko wynosimy jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl