Nikt nie lubi znajdować w swoim ogrodzie i warzywniaku kopców kreta. Kret nie podjada warzyw i korzeni, ale uszkadza rośliny, kopiąc swoje tunele. Może powodować to usychanie i zamieranie roślin, a cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Dlatego, warto wiedzieć, jakimi sposobami możemy wyprosić kreta z ogrodu.

Najpierw warto rozpocząć walkę od nieinwazyjnych, domowych metod, aby wyprosić nieproszonego gościa.
W obrębie krecich nor możemy położyć spleśniałe, ale nie zeschnięte, skórki cytryn i czosnek. Ten zapach nie jest lubiany przez krety. Kret nienawidzi zapachu petów, ryb (szczególnie śledzi), sierści psa lub kota czy też ludzkich włosów. Możemy również umieścić w kreciej norze, materiał nasączony olejem napędowym lub naftą – kret powinien uciec.
Kolejnym sposobem jest kretopułapki. Pułapka ma wydłużony kształt oraz specjalne zapadki, które skutecznie uniemożliwiają wydostanie się kreta na zewnątrz. Pamiętać należy, aby regularnie sprawdzać kretopułapkę. Kret, pozbawiony jedzenia, po około 10 godzinach, zginie. Jeśli kret złapie się w naszą pułapkę, należy szybko go wypuścić, najlepiej jak najdalej od naszego ogrodu.
Z plastikowych butelek możemy stworzyć odstraszacze na krety. Takie odstraszacze swoim hałasem mogą skutecznie przestraszyć intruza w ogrodzie. Kret nie widzi, ale ma wspaniały słuch i jest czuły na pewne dźwięki. Również jako odstraszacz może posłużyć metalowa puszka, umieszczona na kiju i wciśnięta w krecią norę. Wprawiona w ruch, wydaje dźwięk oraz oddaje drgania do gleby, które mogą przestraszyć intruza. Na podobnej zasadzie będą działały szklane butelki wbite pod kątem w ziemię, które pod wpływem wiatru, wydają charakterystyczne dźwięki.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, możemy posłużyć się innym sposobami. W tym celu musimy udać się do sklepu, gdzie są dostępne jest wiele produktów do odstraszania kretów z naszego ogrodu. Znajdziemy tam urządzenia wydające elektroakustyczne dźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a wyłapywane przez krety. Na pułkach sklepowych znajdziemy też różne płyny i granulaty wypłaszające krety.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl