Właściwa pielęgnacja narzędzi ma dwie ważne zalety – zwiększa bezpieczeństwo pracy, a także pozwala na zachowanie sprawności samych urządzeń. O konserwacji narzędzi ogrodowych warto pamiętać tym bardziej, że możemy zająć się nią samodzielnie.

Ogólne zasady konserwacji

Poszczególne sprzęty konserwujemy dopiero, gdy mamy pewność, że nie będziemy z nich już w bieżącym sezonie korzystać. Sprzęty zasilane prądem powinny być odłączone od jego źródła, a w urządzeniach spalinowych odłączamy przewód elektryczny od świecy zapłonowej. Konserwacja maszyn obejmuje 2 etapy – ich czyszczenie oraz przegląd techniczny, który pozwoli ocenić, czy konieczna jest wymiana poszczególnych części mechanizmów. Pamiętajmy, by maszyny ogrodnicze konserwować zgodnie ze wskazaniami podanymi w instrukcji obsługi przez ich producenta.

Konserwacja maszyn do pielęgnacji trawnika

Kosiarki elektryczne i spalinowe to grupa urządzeń, których nie może zabraknąć na wyposażeniu żadnego ogrodu. Bez względu na to, czy posiadamy model zasilany prądem, czy paliwem, niezbędne jest oczyszczenie go z pozostałości trawy oraz ziemi. Podczas tej czynności zwracamy uwagę na stan ostrzy tnących – mogą wymagać one naostrzenia, a czasem także wymiany na nowe.  Ważnym aspektem jest także sprawdzenie stanu silnika, dokręcenie poluzowanych elementów, oczyszczenie lub wymiana filtrów, a także wymiana uszkodzonych i niesprawnych elementów na nowe.

Konserwacja narzędzi tnących

Pilarki, wśród których znajdziemy piły spalinowe i elektryczne wymagają w pierwszej kolejności dokładnego czyszczenia. Obudowy urządzeń możemy swobodnie oczyścić przy użyciu wody. Z prowadnic urządzeń wszelkie pozostałości roślin czy trocin wygodnie usuniemy za pomocą szczotki. Zęby tnące łańcucha ostrzymy, tak by miały taką samą długość. Sprawdzamy także jego napięcie – jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ łańcuch zbyt luźny może zsunąć się z prowadnicy, natomiast zbyt napięty zerwać się albo spowodować przegrzanie silnika. Po dokonaniu niezbędnych regulacji możemy nasmarować łańcuch.

Konserwacja innych sprzętów

Glebogryzarki to kolejna grupa maszyn ogrodowych, których sprawność przedłuży odpowiednia konserwacja. Urządzenie to wymaga oczyszczenia części roboczych z resztek ziemi,  wymiany uszkodzonych noży na nowe, oczyszczenia filtra powietrza,dokręcenia poluzowanych śrub, nakrętek itp., a także ogólnej oceny stanu urządzenia i naprawienia ewentualnych nieprawidłowości. Podobnie wyglądać będzie konserwacja urządzeń takich jak wertykulator i aerator.

Pamiętajmy, że jeśli posiadamy sprzęt zasilany energią elektryczną powinniśmy zwróć też uwagę na stan przewodów – tylko te znajdujące się w nienaruszonym stanie zapewniają urządzeniom sprawne działanie, a nam bezpieczeństwo podczas ich obsługi.

Nożyce i sekatory służące do przycinania powinniśmy oczyścić z resztek roślinnych. Aby narzędzia sprawnie i płynnie działały zabezpieczamy także widoczne w nich sprężyny odpowiednim preparatem.

Małe narzędzia ręczne, które służą nam do drobnych, codzienny prac ogrodniczych czyścimy pod bieżącą wodą i usuwamy wszelkie zaschnięte na nich fragmenty błota i roślin. Jeżeli na metalowych elementach dostrzeżemy ślady korozji, usuwamy je drucianą szczotką albo papierem ściernym. Wszystkie z nich zabezpieczamy na koniec odpowiednim środkiem bądź olejem.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl