Kompostownik, kilka przydatnych porad

Początek września, to dobry czas na przekładanie kompostu, który był założony wcześniej.

Kompost przydaje się w ogrodach, świetnie nawozi glebę oraz poprawia jej strukturę. Ziemia humusowa, która powstaje w kompostowniku to ożywiony materiał, który gromadzi wodę, aby następnie oddać ją roślinom w odpowiednim czasie. Kompost użyźnia piaszczyste podłoże, natomiast ciężką i gliniastą ziemię napowietrza i spulchnia.

Kompostownik możemy założyć tworząc pryzmę z odpadami oraz w pojemniku na odpady, który sprawdzi się w mniejszych ogródkach.

Przy zakładaniu kompostownika, trzeba pamiętać o kilku zasadach, a przede wszystkim wiedzieć, co może znaleźć się w nim.
Kompost tworzy się warstwami, pierwsza z nich powinna mieć wysokość około 30 cm i może być składowana bezpośrednio na ziemi. Tutaj umieszczamy na przykład drobne odpady ogrodnicze (resztki pokosu, małe gałęzie). W przypadku kompostownika zamkniętego, możemy użyć startera kompostowego, który wsypuje się bezpośrednio na pierwszą warstwę.
Kolejna warstwa to ziemia ogrodowa, o wysokości od 5 do 10 cm. Ma ona za zadanie „zaszczepić” potrzebne mikroorganizmy, będzie ona podstawą do składowania kolejnych warstw kompostu.

Na kompostowniku możemy składować odpady ogrodnicze, takie jak liście, skoszona trawa, odpady z grządek warzywniczych, zwiędłe kwiaty, słomę, siano, drobno pocięte gałęzie. Dozwolone są odpady kuchenne, takie jak fusy z kawy, skorupki jajek, odpadki warzywne i owocowe. Nie należy wrzucać tam kości, mięsa, resztek obiadowych, zepsutych artykułów spożywczych. Chore rośliny lepiej wyrzucić albo spalić.

Jeśli pryzma osiągnęła około 1,2 metra wysokości, przyszedł czas aby ją przykryć. Sprawdzą się tutaj duże liście lub skoszona trawa. Jest to ważne, ponieważ proces kompostowania przyciąga różnego rodzaju insekty, które na rośliny użytkowe mogą przenosić bakterie gnilne i grzyby.

Po upływie kilku tygodni, kiedy kompost zmniejszy swoją objętość do jednej trzeciej, przyszedł czas na przełożenie kompostu. W tym celu możemy użyć łopaty lub szpadla, wydobywając wewnętrzne warstwy na zewnątrz, a zewnętrzne przełożymy do środka. Wpłynie to na napowietrzenie naszego kompostu, równomierne wymieszanie warstw i przyspieszenie procesu kompostowania.

Zakładając kompostownik, warto zaopatrzyć się w produkty, który przydadzą się nam się w ogródku

Mikro komposter, który przyspiesza rozkład materii organicznej, np. resztek warzywnych, liści, skoszonej trawy, jak również umożliwia degradację trudno rozkładalnych związków takich jak celuloza, lignina. Stosuje się go, posypując powierzchniową warstwę kompostowanego materiału, następnie należy przemieszać i polać wodą.
Powstaje masa kompostowa o wysokiej żyzności, którą można stosować jako nawóz naturalny lub zamiennik gleby w ogrodach, ogrodnictwie i rolnictwie.

 

PryzmatixPreparat do kompostowania, zawierający naturalne mikroorganizmy glebowe.
Przeznaczony jest do kompostowania wszelkich odpadów organicznych w tym ogrodowych: skoszonej trawy, opadłych liści, wyciętych gałązek i drzew oraz resztek kuchennych.
Jego działanie polega na szybkiej zmianie odpadów organicznych w higieniczny kompost, wprowadzając do gleby substancję organiczną oraz makro i mikro elementy.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl