Klon palmowy – odmiany, uprawa, choroby
Klon palmowy swoim ciekawym wyglądem przykuwa wzrok i świetnie sprawdzi się jako element dekoracyjny w naszym ogrodzie. Przekonaj się jak wygląda uprawa klonu palmowego w naszym klimacie i które zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze, a także jak ustrzec to drzewko przed chorobami. Klon palmowy jest to ozdobne drzewo lub krzew zrzucający liście na zimę. Tworzy szeroką koronę, zbudowaną z cienkich gałęzi. Gatunek dorasta do 5 metrów wysokości przy podobnej szerokości. Jego liście są zielone, wachlarzowate, powcinane. Jesienią przebarwiają na wspaniałe złotoczerwone barwy. Szczególnie zaś cenione są odmiany klonu palmowego o liściach intensywnie czerwonych. Jeśli zapewnimy tej roślinie odpowiednie stanowisko, będzie doskonale rosła i zdobiła ogród przez długie lata. Klon palmowy świetnie komponuje się na tle krzewów, a przede wszystkim ciemnozielonych iglaków. Klon palmowy występuje w wielu odmianach. Różnią się one między sobą kolorem liści, wysokością oraz pokrojem.

Uprawa
Klon palmowy ma duże wymagania co do stanowiska, ale jeśli zapewnimy mu odpowiednie miejsce długo będziemy zachwycać się widokiem tej niezwykle ciekawej rośliny. Uprawa klonu palmowego najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych do częściowo zacienionych. Najlepiej jeśli miejsce będzie osłonięte od wiatrów. Klon palmowy będzie dobrze rósł na glebach wilgotnych, przepuszczalnych oraz lekko kwaśnych. Toleruje on lekki odczyn zasadowy, ale nie znosi gleb zlewnych i podmokłych. Nie jest również w pełni mrozoodporny, szczególnie jego młode egzemplarze. W związku z tym na zimę należy osłaniać je chochołami ze słomy, jutą lub agrowłókniną. Większość odmian klonu palmowego nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia oraz długotrwałych suszy. W okresie wegetacji należy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Jeśli na liściach klonu palmowego nie zaobserwujemy niepokojących zmian w postaci plam, skupisk zarodników czy nalotów grzybni, a brzegi liści w sposób znaczący zasychają, świadczyć to może o małej ilości wody w podłożu. Dlatego należy regularnie podlewać rośliny, szczególnie w okresie lata. W uprawie klonu palmowego bardzo ważne jest także ściółkowanie gleby wokół pnia. Taki zabieg uchroni tę płytko korzeniącą się roślinę przed suszą oraz przemarznięciem. Klon palmowy nie wymaga cięcia, jeśli będziemy robić to zbyt silnie możemy go trwale zniekształcić.

Choroby
Werticilioza – objawy tej groźnej choroby można zaobserwować latem w postaci schnących liści. Pomiędzy nerwami tkanka blaszki liściowej żółknie, następnie brązowieje, a w konsekwencji liście opadają. Do infekcji dochodzi poprzez rany na korzeniach. Zainfekowane mogą zostać także rośliny, które przemarzły lub doznały przesuszenia w okresie wegetacji. Walka z werticiliozą polega na unikaniu sadzenia klonu palmowego w miejscach, gdzie rosły chore rośliny. Jeśli zaś zaobserwujemy objawy choroby, pędy należy usunąć, a zarażone rośliny opryskać środkiem Topsin M 500 SC.

Mączniak prawdziwy – jest chorobą, która objawiają się na wierzchu blaszki liściowej w postaci białego mączystego nalotu, na którym można dostrzec czarne drobne punkty zarodników grzyba. Po kilkunastu dniach nalot ciemnieje, zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Grzyb zimuje na pędach lub w opadłych liściach, a wiosną dochodzi do kształtowania zarodników. Tej groźnej chorobie klonu palmowego sprzyjają częste opady deszczu oraz duże różnice wilgotności powietrza w dzień i w nocy.
Papierowa plamistość – objawy tej choroby rozpoznamy po żółtobrązowych, okrągłych plamach z jaśniejszym środkiem pojawiających się na liściach. Z czasem plamy mogą zlać się ze sobą. W miarę wzrostu, tkanki w liściu wykruszają się. Liście stają się chlorotyczne o zabarwieniu żółtozielonym, pokrywając się czarnymi zarodnikami grzyba.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl