Kleczcze czy pchły, które zamieszkały na naszym psie lub kocie, to nie tylko pasożytniczy krwiopijca, ale też źródło poważnych chorób. Błędne jest myślenie, że występują one tylko późną wiosną i latem, ponieważ nie wiedzą, jaka jest pora roku. Reagują głównie na temperaturę i wilgotność powietrza. Wystarczy kilka dni z temperaturą dodatnią (około 5 stopni Celsjusza) by stały się aktywne.Na szczęście mamy bardzo duży wybór preparatów, aby ochronić naszego zwierzaka.Przy jego wyborze należy szcególnie pamiętać, że preparat kleszczo-pchłobójczy dla psa nie jest produktem dla kota! Użycie takiego u kota może prowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu nerwowego, ponieważ mają one inny metabolizm niż psy. Nigdy nie podawajmy żadnych środków zwierzętom międzygatunkowo bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Krople na skórę

Są to najbardziej tradycyjne i też najczęściej stosowane preparaty. Nakrapla się je na skórę psa, przeważnie na karku oraz wzdłuż grzbietu w kilku miejscach. Podaje się je miejscowo, ale potem rozchodzą się po podskórnych naczyniach krwionośnych całego zwierzaka. Substancje czynne zawarte w preparacie porażają układ nerwowy pasożyta, nie szkodząc w żaden sposób naszemu zwierzeciu. Preparaty typu spot-on działają do czterech tygodni. Musimy też przypilnować, by nie został zlizany – stąd zresztą zakraplanie na karku. Nakładamy go na suchą skórę, rozgarniając sierść. Uważajmy, by wycisnąć preparat z pipetki do końca, bo wtedy mamy pewność, że zwierzak otrzymał dawkę wystarczającą. Jeśli kupujemy środek sami, zwróćmy uwagę, dla jakiej grupy wagowej jest przeznaczony.

Obroże

Nie każdy pamięta podaniu kolejnej dawki co cztery tygodnie.Dla takich opiekunów są m.in. obroże. Na rynku są ICH różne rodzaje: odstraszające i zwalczajace pasożyty. Warto też wiedzieć, jak się z taką obrożą obchodzić. Po pierwsze, by spełniała ona swoją funkcję, musi być dość ściśle przy szyi zwierzaka, ponieważ znajdują się w niej małe pory z substancją czynną i dlatego musi ona przylegać do psa, żeby ta substancja dobrze się rozprowadzała. Po drugie, o obrożę trzeba dbać. Raz na jakiś czas należy przecierać ją delikatnie, aby te pory odblokować. Wtedy substancja czynna może się dalej uwalniać. Długość ich działania wynosi od pół roku do 8 miesięcy. Z naszych

 

Spray

Środki te przeznaczone są do zwalczania pcheł i kleszczy w otoczeniu zwierząt: na legowiskach, dywanach, w klatkach, budach itp. Niektóre z nich mają tylko zadanie odstraszać pasożyty.

 

Chorób przenoszonych np. przez kleszcze jest wiele, dlatego ważne jest aby chronić nasze czworonogi. Najbardziej znana jest babeszjoza mylona z boreliozą, też przenoszona przez kleszcze.  Owszem, psy też czasem chorują na boreliozę, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Ta choroba to nie  problem zdrowotny psów, tylko ludzi, ale z kolei psy mogą na nas przenieść zakażone boreliozą kleszcze. Także koty, które same rzadko chorują, łatwo łapią kleszcze, mogą tym samym przenosić je na innych domowników.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl