Kiszonki są bardzo zdrowe i pomagają wzmacniać odporność. Mają również ogromny wpływ na florę bakteryjną w jelitach. Jeśli chcemy w okresie jesienno-zimowym trzymać formę i nie chorować, warto wzbogacić o nie naszą dietę. Jak to zrobić? Podpowiadamy jak ukisić marchewkę, kalafiora czy paprykę?

Zasady kiszenia:
– Ukisić możemy każde warzywo, nie ważne czy jest korzeniowe i twarde, czy też miękki i soczyste jak np. pomidor.
– Naczynie do kiszenia musi być szklane, ceramiczne lub kamionkowe oraz większe niż porcja warzyw do kiszenia, ponieważ warzywa muszą być ciasno ułożone pod powierzchnią zalewy i nie mogą wystawać.
– Wybieramy warzywa zdrowe, nie nadpsute. Dokładnie myjemy i porcjujemy składniki (kalafior czy brokuł rozebrać na mniejsze różyczki, marchew pokroić w plastry lub słupki).
– Niezbędne do kiszenia są: czosnek, koper z kwiatem, korzeń chrzanu i liść laurowy. Możemy też wykorzystać także liść chrzanu, gorczycę, pieprz w kulkach, ziele angielskie. W niektórych domach dodaje się liście z drzew czy krzewów owocowych.
– Czas kiszenia zależy od temperatury – w ciepłe dni fermentacja zachodzi szybciej. Zazwyczaj ten proces trwa ok. 3- 4 dni. Żeby przyśpieszyć ten proces możemy do zalewy dodać kilka łyżek soku spod ogórków kiszonych, kapusty czy warzyw. Znajdują się w nim bakterie, które znacznie przyśpieszą kiszenie nowej partii warzyw.
– Nigdy nie zamykamy szczelnie słoika. Lepiej przykryć go talerzem i kamieniem lub słoikiem wypełnionym wodą.

Warzywa myjemy i osuszamy. Brokuł i kalafior rozbieramy na małe różyczki, paprykę kroimy w paski, a rzodkiewki na ćwiartki. Obieramy marchew, cebulę i kroimy. Umyte ogórki zostawiamy w całości, ale możemy pokroić na kawałki lub plastry. Wkładamy warzywa warstwowo do słoika, ciasno układając. Obieramy czosnek i wkładamy po jednym ząbku z każdej strony. Wodę zagotowujmy w garnku. Wrzucamy sól niejodowaną (około 5 łyżek) i mieszamy. Do słoika wypełnionego warzywami wkładamy wybrane przez nas przyprawy. Całość zalewamy przestudzoną wodą z solą. Odstawiamy i czekamy. Warzywa są ukiszone po około 4 dniach, oczywiście można wcześniej je spróbować. To również może być ciekawe doświadczenie smakowe. Ciekawostką jest, że kiszona rzodkiewka traci czerwony kolor skórki i jest cała biała. A kalafior, który normalnie jest nijaki zyskuje podczas kiszenia bardzo ciekawy, wyrazisty smak.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl