Kiszona kapusta to źródło wielu cennych składników dla naszego organizmu oraz zdrowia. Kapusta kiszona jest nie tylko zdrowa, ale pyszna i pasuje do wielu dań. Można ją wykorzystać zarówno jako dodatek do obiadu, jak i przygotować z nią pierogi, naleśniki, krokiety, bigos, czy też łazanki… Czy kiszenie kapusty w warunkach domowych jest możliwe? A może łatwiej kupić kapustę na targu lub w sklepie? Musimy być bardzo ostrożni, czasami może się zdarzyć, że „kiszona kapusta” to tylko warzywo zakwaszone octem. Robiąc swoją kapustę kiszoną mamy pewność produktu o wysokiej jakości i przepysznym smaku.
Jak zabrać się za kiszenie kapusty? Najpierw od przygotowania niezbędnych składników w odpowiedniej proporcji:
5-8 kg białej kapusty
500 g marchewki
łyżkę soli na każdy kilogram składników
kilka ziaren ziela angielskiego
kilka łyżek kminku
pieprz
Kiszenie zaczynamy od zdjęcia brzyskich liści oraz wykrojenia twardej części kapusty (głąb), następnie szatkujemy kapustę. Marchewkę ścieramy na tarce. Wszystkie pozostałe składniki łączymy kapustą i marchewka i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną kapustę umieszczamy w naczyniu, które musi być sterylne i szczelne, aby mógł zajść proces fermentacji. W naczyniu dokładnie ubijamy kapustę, na górę kładziemy kilka liści kapusty i dociskamy wieczkiem lub przykrywką, którą dodatkowo można docisnąć np. kamieniem. Po kilku-kilkunastu godzinach kapusta kiszona zacznie „pracować” – puści soki, dlatego warto na wszelki wypadek umieścić pojemnik na przykład w misce. Kapustę umieszczamy w pomieszczeniu w którym panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza. Po 1-2 dni kapusta zwiększy swoją obojętność, wtedy należy unieść pokrywkę i przy pomocy tłuczka odgazować kapustę, czynność warto powtarzać codziennie, aby kapusta nie zrobiła się gorzka.
Proces fermentacji, czyli kiszenia kapusty trwa około 10 dni. Po tym czasie kapusta nadaje się do spożycia. Aby cieszyć się smakiem kapusty dłużej, można przełożyć ją do słoików, dokładnie ubijając i zalewając powstałym sokiem.
Odmiany kapusty:
„Brunświcka” – Kapusta biała. Główki kuliste, jasno zielone, lekko spłaszczone. Odmiana średnio późna, plenna, polecana do bezpośredniego spożycia, do przetwórstwa i do przechowywania.
„Amager Polana” – Kapusta biała. Główki kuliste, zielone, lekko spłaszczone, duże. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa, możliwa do przechowywania. Odporna na pękanie główek
„Jowita F1” – Kapusta biała. Główki kuliste, duże, zielone. Odmiana późna, bardzo dobra do bezpośredniego spożycia, do przechowywania i do kiszenia.
„Kamienna Głowa” – Kapusta biała. Główki kuliste, bardzo duże, zielone. Odmiana późna, polecana do bezpośredniego spożycia, do przechowywania i do przetwórstwa (między innymi do kiszenia). Odmiana wrażliwa na suszę.
„Langedijker Polana” – Kapusta czerwona. Główki kulisto-owalne, średniej wielkości, zielono-fioletowe. Odmiana późna, uprawiana w gruncie, polecana do bezpośredniego spożycia, do przechowywania oraz do przetwórstwa. Odmiana odporna na pękanie główek.