Zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini
Kędzierzawość liści to jedna z najgroźniejszych i najbardziej popularnych chorób, jakie atakują brzoskwinie. Warto więc zagłębić się w temat tej choroby i poznać jej objawy oraz dowiedzieć się, dlaczego okres nabrzmiewania pąków jest taki ważny.

Pierwszymi objawami tej choroby są zdeformowane i przebarwione liście. Porażone liście stają się grubsze, pofałdowane i kruche. Ich kolor zmienia się z zielonego na karminowo-czerwony, a dodatkowo mogą pojawiać się na nich białe naloty grzybni. Na początku lipca zaatakowane kędzierzawką liście obumierają i opadają z drzew. Kolejnym objawem zamieranie i opadanie kwiatów. Na skórce owoców pojawiają się drobne rany i żółto-karminowe przebarwienia. Brzoskwinia porażona tą chorobą słabiej rośnie i plonuje. Całość choroby, jaką jest kędzierzawość liści brzoskwini, kończy się zamieraniem całego drzewa, dlatego ważna jest ochrona i stosowanie odpowiednich środków.
Zwalczanie kędzierzawości wykonuje się na dwa sposoby: ekologiczne i chemiczne. Pamiętajmy, że sposoby chemiczne nie zawsze są lepsze od tych ekologicznych, dlatego też warto zapoznać się z tą metodą ochrony brzoskwiń. Opryski wykonujemy w dwóch terminach: pierwszy przypada na jesień, a drugi na wiosnę. To właśnie jesienią wykonuje się opryski ekologiczne, co nie znaczy, że wiosną nie można używać takich preparatów, a wręcz przeciwnie. Preparaty użyte do tego różnią się także od tych chemicznych i nie są tak szkodliwe dla otoczenia. Ekologiczne preparaty, które można wykorzystać, to wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego oraz pokrzywy. Korzystnie będzie wpływać usuwanie porażonych liści i młodych pędów oraz cięcie prześwietlające, gdy w poprzednim roku drzewo było bardzo porażone. Warto wiedzieć, że nawożenie doglebowe wspomaga drzewo, ale tylko, gdy jest prawidłowo wykonane, tak samo, jak dolistny oprysk 5% roztworem mocznika.
Kędzierzawość liści brzoskwini zwalczana jest środkami chemicznymi głównie w okresie wczesnowiosennym. Opryski fungicydami wykonuje się w okresie nabrzmiewania pąków, jeszcze zanim zaczną pękać, najlepiej na przełomie lutego i marca. Tylko w okresie, gdy zaczyna się nabrzmiewanie pąków, można prawidłowo zniszczyć grzybnię. Przy opryskach fungicydami ważna jest temperatura powietrza, która nie może być niższa niż 6oC.
Preparatem, który można używać do tych zabiegów, jest między innymi Miedzian 50 WP . W momencie, gdy jesienią wykonywany był oprysk miedzianem, wtedy powinniśmy użyć innego preparatu. Możemy tutaj zastosować na przykład Syllit 65 WP. Pamiętajmy, by oprysk rozprowadzić na koronie drzewa, jego gałęziach i pniu.
Brzoskwinia to drzewo owocowe, które jest często stosowane w uprawach ogrodowych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie opryski trzeba na niej wykonywać, lecz warto zapoznać się z tymi poszczególnymi preparatami, by brzoskwinia nie została porażona chorobami


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl