Na rynku dostępnych jest wiele modeli karmników – tradycyjne wykonane z drewna, podwieszane kule, rożki tłuszczowe i karmniki tubowe. Bogatki i sikory bez większych problemów poradzą sobie z każdym, jednak wróble, mazurki i dzwońce już nie. Dla nich najlepszym wyborem będą karmniki drewniane, z czasem nauczą się także korzystać z karmnika tubowego. Ptaki mogą mieć natomiast trudności z korzystaniem z karmnika podwieszanego.

 

– karmnik nie może być ciasny i zamknięty, ponieważ ptaki nie przepadają za takimi przestrzeniami.

– nie może być zbyt duży, aby nie odwiedzały go inne gryzonie.

– w karmniku (a także wokół niego) nie mogą znajdować się ruchome elementy, które poruszane wiatrem będą odstraszać ptaki.

– karmnik musi być tak skonstruowany, aby maksymalnie chronić karmę przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

 

Jednak podczas śnieżycy czy ulewy karma może zostać naruszona. Mokra karma nie może zalegać zbyt długo w karmniku, gdyż uaktywnione podczas odwilży grzyby mogą spowodować zatrucia pokarmowe ptaków.

Karmnik trzeba często myć, gdyż jest to „miejsce spotkań” wielu osobników, a to sprzyja przenoszeniu między ptakami chorób i pasożytów. Z tego więc powodu wybierzmy taki karmnik, który jest łatwy do umycia, wystarczy do tego woda z płynem do mycia naczyń.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl