Roślina ta daje niezwykle wartościowe owoce, dlatego warto jest mieć ją w swoim ogrodzie. Uprawa jeżyny bezkolcowej jest dużo łatwiejsza dzięki braku kolców, które utrudniają pielęgnację krzewów. Dzisiaj przybliżymy tajniki prawidłowego przycinania jeżyny, dzięki którym będziesz cieszyć się obfitym plonem.

Jeżyna pochodzi z Europy, Azji i Ameryki Północnej, gdzie naturalnie rośnie w nasłonecznionych lasach, na polanach i na obrzeżach zagajników. Często ze względu na swój silny i intensywny wzrost traktowana jest jak chwast. Dzikie gatunki jeżyn posiadają kolce, które mają za zadanie chronić roślinę przed szkodnikami. Natomiast w uprawie kolce utrudniają zbiór owoców, dlatego też od ponad 50 lat wykorzystuje się odmiany jeżyny bezkolcowej.

Poza niezwykłym smakiem owoców, jeżyna ma także inne zalety. Przede wszystkim jej owoce to źródło składników, które mają właściwości lecznicze. Owoce jeżyny zawierają bardzo dużo witaminy C i E, a także soli mineralnych. Przetwory z tych owoców mają właściwości oczyszczające organizm, wspomagają układ pokarmowy oraz regulują metabolizm i pomagają w walce z przeziębieniem. Leczniczo stosuje się zarówno owoce, jak i liście jeżyny, który jest surowcem do przygotowania wywaru o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych – można pić go w czasie grypy.

Zanim zaczniemy uprawiać jeżynę bezkolcową, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie dla niej stanowisko – preferuje miejsca słoneczne. Ze względu na średnią odporność na mróz warto zapewnić im osłonięte miejsce np. przy ścianie domu, ogrodzeniu czy na pergoli. W regionach gdzie temperatura w zimie spada poniżej -15°C zaleca się okrywanie roślin. Szczególnie pamiętajmy o tym, aby tych roślin nie sadzić na miejscu, gdzie poprzednio rosły jeżyny lub maliny. Gleba dla uprawy jeżyn bezkolcowych powinna być przepuszczalna i średnio gliniasta, o pH ok. 6,5. Przed posadzeniem warto dodać do podłoża naturalny nawóz, np. w formie kompostu. Najlepszym terminem sadzenia będzie jesień ale krzewy te przyjmują się dość dobrze także w okresie wiosennym. Odstęp między sadzonymi roślinami powinien wynosić od 2-4 m. Podczas uprawy jeżyn bezkolcowych, pamiętajmy aby zapewnić im odpowiednia podporę, do której można będzie przywiązywać długie pędy tych roślin.

Następnym i najważniejszym etapem w pielęgnacji jeżyny bezkolcowej jest skracanie jej pędów. Polega na wycinaniu tuż przy ziemi starych pędów, które wczesną jesienią zakończyły owocowanie. Po czym młode pędy przywiązuje się w miejsce starych. Jeśli pozostałe pędy są za długie, można odpowiednio skrócić ich końce. Wiosną należy zrobić przegląd i usunąć przemarznięte pędy. Odrosty korzeniowe, które pojawiają się z dala od rośliny, należy wyrywać lub odcinać szpadlem. Zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu się jeżyn i regularne prześwietlanie krzewów poprzez cięcie wpływa na poprawę owocowania, a także jest ważnym czynnikiem, który ogranicza rozwój chorób jeżyny bezkolcowej.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl