Zwierzę to jest jednym z najchętniej widywanych gości w naszych ogrodach. To pożyteczne stworzenie jest uwielbiane w szczególności przez dzieci. Nie możemy jednak przesadzać z próbami oswajania go – to dziki gatunek chodzący własnymi ścieżkami. Podpowiadamy jak stworzyć dobre warunki do życia jeża w naszym otoczeniu.

Jeż to największy owadożerny ssak o długości ciała wynoszącej około 30 cm, który żyje w Europie. Osiąga wagę ok.1-2 kg. Jego brzuszną część ciała pokrywają drobne, delikatne włoski, na grzbiecie znajdują się długie kolce. Jeż po urodzeniu ma ich około 100. Początkowo są białe i miękkie. Z czasem pojawiają się kolejne, twardsze. Finalnie jeż może posiadać ich 6-8 tysięcy. Inną cechą charakterystyczną jeży jest wydłużony, mokry, „ruchliwy” nosek. Jeż od 2014 roku podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Zwierzę to żyje ok.7-10 lat.

Sojusznik w ogrodzie

Jeże prowadzą głównie nocny tryb życia – wtedy wychodzą na żer. Mają doskonale rozwinięte zmysł widzenia nocą i słuch, pozwalający zidentyfikować nawet bardzo drobne stworzenia. W skład ich diety wchodzą owady, ślimaki, dżdżownice, ptasie jaja, jaszczurki, a nawet żaby. Regularne wizyty lub stała obecność jeża w ogrodzie może znacznie pomóc w zmniejszeniu populacji wielu szkodników roślin, np. turkucia podjadka, larw i osobników dorosłych wielu szkodników. Jeże nie są natomiast – wbrew często powielanej opinii – smakoszami jabłek. Zwierze jest owadożerne, a za pokarm roślinny może zabrać się jedynie w ostateczności. Średniej wielkości jeż zjada dziennie 70-150 g pokarmu.

Jak stworzyć w ogrodzie dobre warunki dla jeża?

Jeże najczęściej możemy spotkać w ogrodach usytuowanych w pobliżu łąk, pól i lasów. Lubią tereny trawiaste, gęste zarośla, zakrzaczenia i łąki kwietnie. Przyciągnąć je może także kompostownik. Ogród dla jeża powinien być jak najbardziej naturalny –  powinno się ograniczyć stosowanie chemii, zastępując ją ekologicznymi metodami ochrony roślin. Zagrożeniem dla jeża może być także koszenie trawników, zwłaszcza w wiosenne wieczory. Zabieg przycinania trawy powinno się wykonywać więc ostrożnie, zwracając uwagę, czy w gęstej trawie nie schroniło się zwierzę. Jesienią warto usypywać kopce z liści i gałęzi w mało uczęszczanych, zacisznych miejscach. Podobną rolę spełniają skrzynki. Ssak zapada w sen zimowy i takie miejsca mogą posłużyć mu za schronienie. Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne, zaleca się je ogrodzić. To potencjalne śmiertelne zagrożenie (podobnie jak otwarte studzienki). Wrogami jeża są borsuki, kuny, lisy, tchórze, psy i niekiedy, także ludzie.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl