Jesienne porządki w ogrodzie

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów trzeba przygotować ogród do zimy. Jak uporządkować ogród jesienią? Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?

Porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi.Z rabaty usuwamy resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie nawozimy kompostem albo obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy zasilić rabatę nawozami sztucznymi (mieszanką wieloskładnikową albo nawozami potasowymi i fosforowymi). Przed zimą rabaty należy dokładnie przekopać pozostawiając ziemię w tzw. ostrej skibie.

 

Porządki na rabatach z roślinami wieloletnimi.

Przycinamy i usuwamy uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście.

 

Porządki w uprawach w pojemnikach.

Przekwitnięte rośliny sezonowe uprawiane w donicach, skrzynkach czy misach usuwamy z pojemników, a ziemię rozrzucamy na rabaty w ogrodzie. Pojemniki myjemy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane.

 

Podlewanie roślin jesienią.

Porządkując przed zimą ogród pamiętajmy o obfitym podlaniu przed pierwszymi przymrozkami rosnących w gruncie roślin dwuletnich oraz zimozielonych krzewów (liściastych i iglastych). Dzięki temu rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i będą mogły pobierać zimą wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta

 

 

Porządki w oczku wodnym.

Przenosimy do odpowiednich pomieszczeń te rośliny wodne, które nie przezimują na zewnątrz. Nad taflą wody rozpinamy siatkę, aby liście zatrzymywały się na niej i nie wpadały do wody – łatwo będzie je z siatki potem zebrać.

 

 

 

Porządki na trawniku.

Jesienią trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie wykonujemy na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić aerację trawnika, bowiem po sezonie murawa wymaga rozluźnienia. Zabieg ten wykonujemy aeratorem. Porządkując ogród przed zima trzeba dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści (na przykład używając dmuchawy do liści), gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów. Trawniki z rolki można zakładać nawet do połowy listopada, natomiast z siewu tylko do połowy września

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl