Owoce maliny są nie tylko pyszne, ale stanowią również wspaniałe źródło cennych witamin i mikroelementów. Zarówno świeże owoce jak i w formie przetworów często stosowane są w leczeniu przeziębień, podnoszą również odporność organizmu. Każdy z nas powinien, szczególnie w okresie jesiennym, spożywać maliny.

Wśród malin możemy wyróżnić dwa typy. Pierwsze z nich owocują na pędach dwuletnich nazywane są malinami letnimi, natomiast druga grupa to maliny owocujące na tegorocznych pędach, tzw. maliny jesienne. Maliny jesienne podczas jednego sezonu wegetacyjnego tworzą pędy, kwitną i owocują. Owocują one od sierpnie do samych przymrozków jesiennych. Maliny owocują na szczytach tegorocznych pędów. Jeśli pozwolimy pędom przezimować, w lipcu możemy uzyskać powtórzenie owocowania. Powtórny zbiór będzie jednak znacznie mniejszy od zbioru właściwego. Dlatego odmiany te często nazywane są malinami powtarzającymi.

Jesienne odmiany malin
„Polka”– ich owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Owoce są bardzo duże, smaczne i trwałe. Mogą być spożywane na świeżo, a także mrożone lub przetwarzane. Odmiana ta nie jest odporna na choroby pędów i owoców, dlatego wymaga specjalnego traktowania i dbania.

„Polesie” – krzew ten owocowanie rozpoczyna na początku sierpnia. Owoce są duże, smaczne, o ciemnoczerwonej barwie, lekko omszone. Jest to odmiana deserowa i na przetwory nadając się na soki, dżemy i konfitury. W bardzo dużym stopniu odporna na choroby, szczególnie polecana do upraw ekologicznych.

„Polana”- owoce dojrzewają dopiero od drugiej połowy sierpnia, zbiór może być rozciągnięty nawet do pierwszych przymrozków jesiennych. Jedna z najstarszych polskich odmian, nadal powszechnie uprawiana i popularna. Owoce są duże i pojawiają się obficie na roślinie. Są bardzo smaczne, ale mało trwałe, nadają się głównie do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory, szczególnie soki. Odmiana mało podatna na choroby.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl