Co zrobić z opadłymi w ogrodzie liśćmi? Na pewno nie wyrzucaj ich do śmieci, nie wywoź, a tym bardziej nie pal!

Wprawdzie palenie liści jest popularnym zwyczajem, ale to najgorsze rozwiązanie. Oprócz substancji organicznej, tracimy wtedy azot, który ulatnia się do atmosfery. W popiele pozostaje potas, fosfor, wapń, magnez i mikroskładniki w postaci tlenków. Jeśli więc już musieliśmy spalić liście i resztki roślin, to przynajmniej wykorzystajmy popiół. Można go potraktować jako nawóz, wprawdzie pozbawiony azotu, ale działający odkwaszająco na glebę. Poza tym trzeba sprawdzić, jak kwestię palenia liści w ogrodach i na działkach regulują lokalne przepisy.

Najlepszym sposobem wykorzystania suchych liści, zgrabionych jesienią z trawnika jest przeniesienie ich do kompostownika. Wraz z innymi resztkami organicznymi liście po jakimś czasie przekształcą się w znakomity nawóz organiczny – kompost, który jest doskonałym źródłem próchnicy.

 

Jak przygotować nawóz z liści – dwa sposoby:

  1. Przekopywanie

Zebrane liście drzew rozsyp na odchwaszczonym warzywniku i przekop ( nie zagrabiaj). Aby liście szybciej się rozłożyły, dodaj bogatego w azot obornika (np. kurzego) lub skoszonej trawy. Dobrze jest też wcześniej rozdrobnić liście np. kosiarką do trawy lub odkurzaczem ogrodowym.

  1. Kompostowanie

Aby go przygotować, wystarczy zgromadzić liście w osłoniętym od wiatru i zacienionym miejscu lub kompostowniku (może nim być np. obszerna drewniana skrzynia).

Aby przyspieszyć rozkład liści, rozdrobnij je i przesyp dodatkiem azotowym (wspomniane już obornik lub skoszona trawa). Kompost powinien być gotowy po 6 – 12 miesiącach (zależy to m.in. od temperatury i gatunku rośliny, której liści chcesz użyć).

 

Niektórzy robią z jesiennych liści gniazda dla jeży. To całkiem dobry pomysł. Jeże żywią się larwami, ślimakami i pająkami, więc w sezonie pomogą oczyścić ogród ze szkodników i robaków. Ze względu na to, że jeże nie lubią warzyw, nasze grządki na pewno pozostaną nienaruszone.

Pryzma pozostawionych jesiennych liści stanie się też siedliskiem mięczaków, pierścienic, pajęczaków i owadów. Przyciągnie to do ogrodu ptaki, które zadbają o naturalną równowagę ogrodu.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl