Pielęgnacja iglaków jesienią
Drzewa iglaste to w większości wiecznie zielone i mogące osiągnąć duże rozmiary rośliny. Dzięki temu mogą stanowić całoroczną dekorację ogrodu. Wiele drzew iglastych również nadaje się na żywopłoty. Zaletą drzew iglastych jest to, że zwykle są mniej wymagające. Pielęgnacja roślin iglastych jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać.

Do końca września możemy jeszcze sadzić i przesadzać iglaki, bo zdążą się ukorzenić przed zimą, co jest niezbędne do ich przezimowania. Warto pamiętać, że zabieg ten jest tym bardziej ryzykowny, im starsza roślina. Gatunki o silnym wzroście zniosą to bez szwanku jedynie w ciągu pierwszych pięciu lat od posadzenia. Odmiany karłowate przyjmą się nawet po 10 latach, jeżeli ich system korzeniowy nie jest zbyt rozległy i nie zostanie silnie uszkodzony podczas przesadzania.

Cięcie
Przycinanie odrostów, formowanie żywopłotów, cięcia formujące należało zakończyć w sierpniu. Chore, podsuszone gałązki trzeba oczywiście uciąć, by chronić roślinę przez zakażeniem, ale roślina może odchorować zimą taki zabieg, bo miejsce cięcia łatwiej przemarza.

Nawożenie i podlewanie
Jesienią możemy iglaki po raz ostatni nawozić, ale nie zbyt późno (najlepiej do początku października). Odpowiednie są nawozy z dużą zawartością fosforu i potasu a śladową ilością azotu – tzw nawozy jesienne. Nawożenie azotem jest w tym okresie niewskazane, gdyż pierwiastek pobudzi wzrost roślin, przez co będą bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Warto więc podlewać teraz rośliny, by wzmocniły się przed zimą. To sposób, aby zminimalizować „suszę fizjologiczną”. Częstym objawem tego zjawiska jest żółknięcie i brązowienie igieł.

Inne zabiegi
Warto rozłożyć warstwę ściółki, która ograniczy zachwaszczenie, nieco zmniejszy zagrożenie dla korzeni powodowane przez mrozy a w czasie ciepłej, jesiennej pogody ograniczy wyparowywanie wody z gleby.
By zimą pod wpływem śniegu ich korony się nie wyginały i połamały warto z pomocą sznura obwiązać ścisnąć korony drzew i krzewów iglastych, zwłaszcza te o kolumnowym pokroju.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl