Choroby i szkodniki iglaków najczęściej mogą atakować rośliny zaniedbane ale też takie, które są właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, pojawiają się zniekształcenia pędów, lub zauważymy szkodniki takie jak mszyce czy przędzioreki. Dziś podpowiadamy jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków.
Choroby iglaków
Zapobieganie chorobom to przede wszystkim właściwa pielęgnacja iglaków, zasilanie roślin nawozami i ściółkowanie gleby korą, oraz usuwanie porażonych części roślin. Jeżeli zauważymy brązowienie igieł i zamieranie pędów, rośliny natychmiast opryskujemy fungicydem. Opryski należy powtarzać stosując substancje czynne zamiennie. Jeżeli nie chcemy stosować chemii i pozostać przy bardziej ekologicznych metodach ochrony – warto sięgnąć po preparaty naturalne.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż nie zawsze brązowienie igieł musi być oznaką choroby iglaków, wymagającym radykalnych działań.
Szkodniki
Zabiegi ochronne zwalczające szkodniki iglaków rozpoczynamy od wiosny i kontynuujemy przez całe lato do późnej jesieni. Dzięki temu zniszczymy formy przetrwalnikowe szkodników zimujących na roślinach. Zabiegi przeprowadzamy przy pomocy specjalnego opryskiwacza, szczególnie uważając aby preparat dotarł również pomiędzy gałęzie, a nie jedynie na zewnętrzne części roślin.
Jednym z najczęściej występujących szkodników iglaków jest przędziorek sosnowiec, który powoduje mozaikowate żółknięcie igieł. Z czasem igły brązowieją i opadają, co łatwo dostrzec w lipcu i sierpniu. Towarzyszą temu charakterystyczne pajęczyny na iglakach – przędziorek jest pajęczakiem. Szkodnika tego możemy zwalczać preparatami takimi jak np. Nissorun 050 EC czy Karate Zeon 050 CS.
Inne często występujące i również uciążliwe szkodniki iglaków to mszyce. Różnego typu narośla (gallasy – głównie barwy zielonej, przypominające małe szyszki) na pędach sygnalizują obecność tych szkodników np. ochojnika świerkowo-modrzewiowego, ochojnika świerkowego zielonego czy ochojnika świerkowo-sosnowego. W późniejszym okresie na roślinach można dostrzec żerujące dorosłe postaci – samice mszyc, które pokryte są białawym nalotem.
Już od wiosny powinniśmy przeglądać rośliny, jeżeli zauważymy galasy, należy je usunąć i spalić, gdyż właśnie w nich przebywają larwy szkodnika. Chemiczne zwalczanie mszyc możemy przeprowadzić w 2 terminach. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny niszczymy zimujące larwy lub samice, zanim zdążą złożyć jaja. W tym czasie, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 12°C, krzewy opryskujemy dwukrotnie, w odstępach dwutygodniowych, preparatem z grupy pyretroidów syntetycznych, Bulldock 025 EC. W drugim terminie – letnim, gdy na modrzewiach lub jodłach zauważymy samice otoczone białym nalotem, to znak aby rośliny opryskać preparatami układowymi, lub działającymi gazowo, np. Mospilan 20 SP.
Kolejnymi szkodnikami są czerwce – miseczniki, tarczniki i wełnowce. Ich przykładem może być spotykany na żywotnikach misecznik tujowiec. Szkodniki te powodują powolne zasychanie i zniekształcanie pędów, a w szczególnych przypadkach mogą prowadzić nawet do zamierania całej rośliny. Najlepszym terminem zwalczania miseczników, tarczników i wełnowców jest okres wylęgania się larw z jaj i okres wędrowania młodych larw po krzewach (w przypadku tarczników i wełnowców jest to czerwiec, a w przypadku miseczników – lipiec). W tym okresie iglaki należy opryskać dwukrotnie, z 2-tygodniowym odstępem, preparatem Mospilan 20 SP.
Uważne obserwacje naszych roślin oraz właściwe zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam cieszyć się iglakami przez wiele lat.