Hydrożel czy warto?

Hydrożel zaczyna cieszyć się wśród właścicieli ogrodów i działek coraz większą popularnością. I chociaż wiedza na jego temat wciąż nie jest zbyt powszechna, to jednak wiele osób zaczyna doceniać jego skuteczność. Dlatego przedstawiamy wszystkie jego zalety i zasady stosowania.

Hydrożel ogrodniczy to nierozpuszczalny polimer, który charakteryzuje się doskonałymi zdolnościami wiązania wody. Dzięki temu ułatwia zatrzymanie wilgoci w ziemi, co wpływa na poprawę jej jakości. Sposób działania hydrożelu jest bardzo prosty – pobiera on wodę, a potem systematycznie oddaje ją korzeniom roślin. Roślina uprawiana w taki sposób może być podlewana znacznie rzadziej, a w razie braku nawadniania może przetrwać dłuższy czas.
Niezaprzeczalną zaletą hydrożelu ogrodniczego jest także fakt, iż zmienia on swoją objętość w trakcie pobierania (pęcznieje) i oddawania wody. Dzięki temu w sposób znaczący poprawia strukturę gleby.

Wśród największych plusów hydrożelu należy wymienić:
mniejsza częstotliwość podlewania,
zapewnienie roślinom stałego dostępu do wilgoci, co eliminuje ryzyko stresu wodnego, a tym samym zapobieganie więdnięciu i usychaniu roślin,
zapobieganie przesiąkaniu wilgoci do głębszych warstw gleby,

Hydrożel ogrodniczy to środek bardzo uniwersalny, który może być stosowany zarówno w ogrodzie czy na działce, jak na tarasie, balkonie lub w domu. Warto stosować go nie tylko w uprawie roślin czy krzewów, ale także owoców i warzyw. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż nie warto go używać na terenach podmokłych lub w przypadku hodowli roślin nie wymagających stałego nawodnienia. Sposób stosowania hydrożelu jest bardzo prosty – wystarczy go wymieszać z glebą. Jednak nie wolno zapominać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze powinien on być umieszczony na wysokości korzeni roślin. Dodatkowo należy go stosować zgodnie z zaleceniami , czyli nie przesadzać z ilością i w pierwszych dniach stosowania podlewać glebę równomiernie i obficie, tak aby hydrożel mógł wchłonąć wystarczającą ilość wody. Duża ilość zalet hydrożelu sprawia, iż warto rozważyć jego stosowanie – i to zarówno w ogrodach, jak i na działkach, balkonach czy w domu. Zastosowanie hydrożelu najlepiej sprawdzi się na glebach lekkich oraz w takich miejscach, gdzie regularne nawadnianie gleby nie jest możliwe.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl