Wypita kawa? Jeśli pozostałe fusy wyrzucasz, koniecznie przeczytaj o ponownym ich wykorzystaniu. Możemy zastosować je jako nawóz dostarczając roślinom ważnych składników pokarmowych, w tym: azotu, potasu i magnezu. Z fusów po kawie przygotujemy także ściółkę, podłoże lub odżywczy preparat do podlewania roślin. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie fusów z kawy dla roślin ogrodowych i doniczkowych!
Z fusów z kawy możemy przygotować odżywczy preparat do podlewania roślin. Wykorzystujemy go do podlewania zarówno warzyw jak i roślin ozdobnych. Preparat przygotowujemy zalewając 1 szklankę fusów 10 litrami wody. Czekamy aż fusy napęcznieją, a następnie gotowy preparat mieszamy i podlewamy nim grządki w ogrodzie. Taki zabieg powtarzamy raz na dwa tygodnie.
Podobnie przygotowanym nawozem z fusów kawy możemy podlać rośliny w naszym domu.
Z takiego zabiegu ucieszą się: anturium, kamelia japońska, paprocie, fiołek afrykański i kaktusy. Zabieg w tym przypadku wykonujemy również raz na 2 tygodnie.
Jeżeli wypijamy dużo kawy mielonej, pozostałe z niej fusy możemy magazynować i suszyć. Gdy uzbieramy już spore ilości, wykorzystamy je do ściółkowania roślin w ogrodzie. Powoli rozkładające się fusy kawowe będą stopniowo zasilały wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot. Do ściółkowania możemy użyć również świeżej, nieparzonej mielonej kawy, ma ona lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się pod rośliny, które taki odczyn lubią.
Fusy z kawy możemy wykorzystać także jako dodatek do podłoża dla roślin doniczkowych. Wilgotne fusy z kawy mieszamy z powierzchniową warstwą podłoża. Wystarczy tylko 1-2 łyżeczki na doniczkę o średnicy 20 cm. Fusy z kawy można wsypać na dno doniczki lub raz w miesiącu rozkładać cienką warstwą na powierzchni podłoża. Nie należy jednak rozkładać na ziemi w doniczce fusów wilgotnych, ponieważ bardzo szybko pleśnieją i zaskorupiają się, przez co ograniczają dopływ tlenu do korzeni.
Fusy z kawy mogą stanowić cenny składnik kompostu. Wzbogacają one pryzmę kompostową w składniki takie jak: potas, magnez oraz miedź. Zawierają duże ilości azotu, co pozytywnie wpływa na tempo procesu kompostowania. Dzięki swojej strukturze rozluźniają pryzmę, poprawiając tym samym jej napowietrzenie. Zapach fusów z kawy przyciąga dżdżownice.
Ostatnim ze sposobów wykorzystania fusów z kawy to mieszanie z nasionami marchewki i rzodkiewki tuż przed siewem. Ten naturalny nawóz pozytywnie wpłynie na kiełkowanie nasion. Wschody tych warzyw są bardziej równomierne, a siewki silniejsze. Obecność tego dodatku w glebie skutkuje wyższymi plonami.