Wśród warzyw uprawianych w naszych ogródkach coraz częściej pojawiają się mało znane gatunki. Jednym z nich jest fasolnik chiński. Dzisiaj podpowiadamy jak uprawiać fasolnik chiński w naszym ogrodzie.

Fasolnik chiński, nazywany jest również wspięgą chińską lub fasolnikiem wężowym. Jest to mało znane, ale bardzo ciekawe, wartościowe i co najważniejsze smaczne warzywo z rodziny bobowatych. Owoce fasolnika chińskiego wyglądem i smakiem przypominają doskonale nam znaną fasolkę szparagową, ale są od niej cieńsze, wielokrotnie dłuższe (mogą dorastać nawet do 1 m długości) i pozbawione włókien. Dojrzały strąk fasolnika zależnie od odmiany ma barwę żółtą lub bordową, a nasiona są białe lub ciemne. W wielu miejscach na świecie to właśnie dla nasion uprawia się te rośliny, ale nie mniej wartościowe i bardzo smaczne są także niedojrzałe strąki, które zbiera się w formie zielonej. Po ugotowaniu możemy je podawać jak tradycyjną fasolkę (mają bardzo podobny, lecz nieco słodszy smak) lub przyrządzać z nich ciekawe dania kuchni azjatyckiej.

Jak uprawiać fasolnik chiński

Fasolnik chiński to bardzo ciepłolubna roślina, która przybyła w nasze strony z tropikalnych rejonów Afryki. Bardzo lubi ciepło i słońce, dlatego w naszych warunkach jest rośliną jednoroczną. Musimy zatem pod jego uprawę przeznaczyć grządkę nasłonecznioną, osłoniętą od wiatru i najlepiej o południowej wystawie. Należy zadbać także o solidne podpory, gdyż może osiągać do 5m wysokości. Fasolnik chiński nie ma natomiast zbyt dużych oczekiwań w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej, wilgotnej i żyznej, ale poradzi sobie także na podłożu bardziej suchym i mniej zasobnym w składniki pokarmowe.
Warzywo to możemy uprawiać z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Należy jednak pamiętać, że siew do gruntu nie może być wykonany wcześniej, niż po 15. maja, ze względu na ryzyko wiosennych przymrozków. Pierwsze strąki pojawiają się na roślinie po około 2 miesiącach od siewu. Możemy zbierać je sukcesywnie w miarę wzrostu (w postaci zielonej – na jarzynkę) lub po całkowitym dojrzeniu nasion. Roślina ta jest smaczna i oryginalna, ale także zawiera pokłady witamin i minerałów. Zawiera m.in. witaminy z grupy B oraz wit. C, a także cenne mikroelementy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl