Dżdżownice nie są najpiękniejszymi zwierzętami. Pojawiają się po deszczu – a raczej po dżdżu, jak to mówili nasi przodkowie. Właśnie od tego słowa wywodzi się słowo „dżdżownica”. Ich pojawienie się oznacza nagły wzrost wilgotności i chociaż nie są one zbyt urokliwe, są bardzo pożyteczne i wręcz niezbędne w naszym ekosystemie.

 

Czym tak właściwie są dżdżownice?

 

Dżdżownice są pierścienicami – ich ciało jest zbudowane z widocznych segmentów. Właśnie ta budowa daje im niewielką szansę na przeżycie, gdy zostaną np. przecięte na pół. Najważniejsze organy dżdżownic są umiejscowione w górnym segmencie ciała – jeżeli zostaną one nienaruszone, dżdżownica może przeżyć. Dżdżownice są hermafrodytami – posiadają narządy rozrodcze zarówno męskie, jak i żeńskie. Ich rozmnażanie określa się jako krzyżowe. Umożliwia ono wymianę gamet między jedną dżdżownicą, a drugą – a co z tym idzie, także zapłodnienie.

 

Żywią się przede wszystkim związkami organicznymi, które mogą znaleźć chociażby w szczątkach obumarłych już roślin lub zwierząt. Świetnym pożywieniem dla nich jest także próchnica zawarta w glebie. Lubią więc zagnieżdżać się w podłożach żyznych, zbitych. Trzymają się z daleka od ziemi kwaśnych – powierzchnia ciała dżdżownicy jest dość wrażliwa. Najlepiej czują się więc w glebach zasadowych. Nie dla nich są także piaski. Ciało dżdżownicy jest pokryte śluzem, który ułatwia jej poruszanie się w podziemnych tunelach. Piasek znacznie je spowalnia, a tym samym utrudnia im przemieszczanie się.

 

Dlaczego dżdżownice są pożyteczne?

 

Jak już wpsomnieliśmy wcześniej, dżdżownice spożywają szczątki obumarłej już flory i fauny. Jeżeli nie przetrawią jakichś składników, wydalają je w formie koprolitów – grudek żyznej próchnicy. Doskonale wiemy, jak cenny dla naszych gleb jst ten składnik.  Dodatkowo, dżdżownica przemieszczając się w ziemi, drąży w niej korytrarze – tym samym ją spulchnia i napowietrza. Lekkość i przewiewność gleby jest podstawowym warunkiem uprawy wielu popularnych warzyw i owoców. Z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej produkuje się biohumus – popularny nawóz organiczny, który jest tani, a bardzo skuteczny.

 

Jak zwabić dżdżownice?

 

Brak dżdżownic w ogrodzie jest mocno odczuwalny. Ziemia traci wartości odżywcze, a posadzone w niej rośliny rozwijają się słabo, opornie. Jednym z najlepszych sposobów na zbawienie dżdżownic jest ograniczenie przekopywania ziemi do minimum. W ten sposób nie spłoszymy ich oraz nie zniszczymy ewentualnych jaj, które mogły już u nas złożyć. Dżdżownicom szkodzą silne środki ochrony roślin. Jeżeli chcesz zwiększyć zawartość próchnicy w swojej glebie, spróbuj zmienić nawyki i postaw na ekologiczne produkty.  Możesz także dodać do swojej gleby materię organiczną – dżdżownice skuszone swoim ulubionym pokarmem na pewno chętnie zagoszczą w twoim ogrodzie.

 

Dżdżownice możemy zakupić także… w Internecie! Przed zakupem, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnego gatunku. Następnie wystarczy wypuścić dżdżownice na wolność i pozwolić im robić swoje. Pamiętaj jednak o tym, że istotne jest wybranie odpowiedniego gatunku. Dżdżownice kalifornijskie nie poprawią struktury twojej gleby, ponieważ poruszają się głównie na powierzchni. Sprawdzą się natomiast idealnie przy ulepszaniu kompostu. Nasze rodzime, polskie dżdżownice zwyczajne natomiast funkcjonują już pod ziemią – będą więc idealnym wyborem dla gleb zbyt zbitych, a przede wszszystkim ubogich w próchnicę.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl