Często słyszymy o niej w zagranicznych przepisach. Rzadko sami używamy jej w naszych kuchniach. Niektórzy z nas nie widzą nawet różnicy między cebulą, a jej młodszą siostrą – dymką. Czas to zmienić!

Cebula dymka to drobne warzywo, które największą popularnością cieszy się w kuchni azjatyckiej, min. japońskiej i chińskiej. Co ją różni od standardowej cebuli? Przede wszystkim rozmiar. Dymka jest o wiele mniejsza, a co z tym idzie – mniej kaloryczna. 100g cebuli dymki to ok. 40 kcal. Jest to warzywo wykorzystywane bardzo często przy diecie niskokalorycznej. Dymka jest też naturalnym źródłem fosforu, manganu, potasu, wapnia, żelaza oraz siarki. Tak samo jak standardowa cebula, świetnie wpływa na naszą odporność, zawiera bardzo dużo witaminy C.

Skąd ta nazwa? Dymka ma tendencję do wybijania kwiatostanów i pędów. Cebule poddawano więc procesowi zadymiania, ponieważ uważano, że właśnie on potrafi zatrzymać procesy kwitnięcia. Nazwa „dymka” przyjęła się w naszym kraju i chociaż od lat nie zadymia się już cebuli, nadal funkcjonuje i ma się dobrze.

Chociaż dymka jest najpopularniejsza w Azji, możesz ją hodować w swoim polskim ogródku. Nie ma ona skomplikowanych wymagań glebowych. Przede wszystkim ważne jest dobre podłoże. Ono bardzo ułatwi uprawę dymki. Najlepszym miesiącem na posadzenie dymki jest marzec. Siew na zbiór letni możesz jednak przeprowadzić pod koniec sierpnia, a przy odpowiednich warunkach – nawet we wrześniu. Wystarczy, by nie było zbyt zimno i deszczowo. Sadzenie cebuli dymki w okresie jesiennym przypada na koniec września i trwa do połowy października. Uprawa cebuli z dymki jesienią wymaga wyrośniętych cebulek, gdyż takie dobrze się przechowują. Dymka nie lubi zbyt intensywnego nawożenia, jednak pamiętaj, że jak każde warzywo konsumpcyjne wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak możemy wykorzystać cebulę dymkę w kuchni? Przede wszystkim, możemy zrobić z niej pyszne zupy i kremy. Dodatkowo będzie bardzo dobrym dodatkiem do różnych sałatek, a także past domowej roboty. Spróbuj rozgnieść tuńczyka z puszki, wymieszać do z majonezem i do tej kombinacji dodać posiekaną cebulę dymkę. Otrzymana w ten sposób pasta to prawdziwe niebo na talerzu! Możesz zrobić z nią kanapki z ciemnego, razowego chleba, które będą nie tylko smaczne, ale też zdrowe i pełne witamin. Cebula dymka jest też niezastąpiona w przypadku, gdy chcemy spróbować kuchni azjatyckiej we własnym domu. Wietnamska zupa Pho nie będzie miała tego charakterystycznego posmaku bez tego warzywa! Przepis na tę potrawę znajdziesz bezproblemowo w Internecie. Do mięsa natomiast możesz podać ciekawą surówkę, którą zaskoczysz swoich gości – co powiesz na cebulę dymkę z jabłkiem? Posiekaj pęczek cebuli dymki, jabłko, wymieszaj z dwiema łyżkami oliwy z oliwek i odrobiną musztardy. Taka surówka świetnie będzie komponować się z wieprzowiną i wołowiną!

Jak widać, cebula dymka nie tylko jest prosta w uprawie. Możesz też dzięki niej dodać swoim codziennym potrawom oryginalnego, orientalnego smaku!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl