DRZEWKA OWOCOWE W MAJU

Wreszcie nadszedł maj – najpiękniejszy miesiąc roku. Możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty. Ciepłe i coraz dłuższe dni sprzyjają  przebywaniu na dworze i wykonywaniu prac w ogrodzie. Oto kilka najważniejszych z nich.

Majowe ciecie drzew

Jeśli do tej pory nie udało nam się przyciąć drzew owocowych to ostatnią możliwością jest przycięcie ich w trakcie kwitnienia. Takie cięcie wyreguluje nam wzrost drzewa. Cięcie majowe to możliwość zaobserwowania które pąki kwiatowe przetrwały zimę. W trakcie takiego cięcia wytniemy nadmiar przyrostów jednorocznych, pędy chore, uszkodzone przez mróz, a także  rosnące w dół i krzyżujące się. Przy okazji usuniemy sporo kwiatów, ale za to te które pozostaną będą dużo większe, a tym samym owoce dorodniejsze. Cięcie wykonujemy w słoneczny i suchy dzień aby zabezpieczyć drzewo przed chorobami. Rany po cięciu grubszych gałęzi smarujemy maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.

 

Ochrona przed chorobami grzybowymi

W trakcie kwitnienia wiśni, czereśni i śliwy należy wykonać opryski przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych i powtórzyć je po kwitnieniu. W tym wypadku usuwanie porażonych owoców oraz systematyczne przycinanie, w tym przycinanie porażonych pędów, zmniejsza ryzyko infekcji. Jednak gdy zaobserwujemy wystąpienie choroby w latach poprzednich pod żadnym pozorem nie kompostujemy opadłych liści czy owoców, są one bowiem źródłem chorób na rok następny. Aby zapobiec rozwojowi mączniaka jabłoni wycinamy pędy z mączystym nalotem na , możemy także włączyć dodatkową ochronę grzybobójczą.

Owoce z własnego sadu powinny być zdrowe, więc najlepiej jest gdy uprawiane są bez chemii. Dlatego tak ważne jest sadzenie odmian odpornych na choroby – one po prostu nie będą wymagały oprysków.

Ochrona przed szkodnikami

W maju pojawiają się pierwsze pokolenia mszyc, a także mogą pojawić się przędziorki. Należy więc dokładnie przeglądać rośliny, które są szczególnie narażone na te szkodniki. W połowie maja należy zwalczać owocówkę śliwkóweczkę – pierwszego pokolenia na śliwce – niezwłocznie wykonujemy zabieg zwalczania chemicznego preparatem Mospilan 20 SP. Zabieg ochronny możemy także wykonać w sposób ekologiczny preparatem Empular 940 EC. Zawiera on w swoim składzie naturalny olej rdzowy pochodzący z lnicznika siewnego.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych: nawożenie

Zasilania wymagają szczególnie młode rośliny, których korzenie nie sięgają jeszcze w głąb ziemi. Starsze, jeżeli dobrze rosną, a ich liście są ładne i intensywnie zielone, nie muszą być co roku nawożone. Najlepszym nawozem jest kompost. Należy go rozłożyć wokół drzewa ok 5-7 kg/m2 i lekko wymieszać z podłożem. Można też stosować specjalne nawozy do drzew owocowych. Zawierają one dużo potasu oraz fosforu, które odpowiadają za właściwe owocowanie. Ich niedobór sprawia, że owoce są mniejsze, gorzej wybarwione i mniej jędrne. Nawozy mineralne trzeba rozsypać wokół drzewa (tak jak sięga korona, bo w tym miejscu w ziemi znajdują się młode, najbardziej aktywne korzenie) i wymieszać z glebą albo nasypać w otwory.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych: podlewanie

W czasie suszy należy nawadniać drzewa świeżo posadzone i młode, które nie mają jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego; starsze tego nie wymagają. Rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale dużą ilością wody. Żeby zapobiec szybkiemu przesuszeniu gleby, jej powierzchnię warto przykryć ściółką, np. z przekompostowanej kory.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl