Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu.  Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem.

Karmnik ustawiamy w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej zacisznym, gdzie nie będą miały dostępu koty i inne drapieżniki. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków. Warto dno karmnika wyłożyć np. folią – ułatwi nam to czyszczenie. To bardzo istotne by dbać o właściwą higienę w naszym karmniku by nie stał się siedliskiem ptasich chorób.

Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków:

  • ziarna słonecznika
  • ziarna zbóż (proso, owies, pszenica)
  • kasze (ugotowana)
  • płatki owsiane
  • nasiona dyni
  • siemię lniane

Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość.

W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Oczywiście możemy pokusić się o przygotowanie ciekawego jedzenia dla ptaków samodzielnie. Czasem wystarczy opakowanie po jogurcie napełnić roztopioną słoniną i zatopić w niej ziarna słonecznika lub zbóż. Możemy także od razu zatopić w pojemniku sznurek, na którym powiesimy nasz smakołyk w karmniku.

Zamiast tłuszczu możemy także użyć żelatyny – do rozpuszczonej w wodzie żelatyny wrzucamy nasiona. Taką miksturę możemy wypełnić np. foremki do wykrawania ciastek. Nie zapomnijmy o dziurce na sznurek. Gotową zawieszkę w kształcie np. gwiazdki wieszamy w karmniku. Dobrym pomysłem może być także posmarowanie tłuszczem rolki po papierze toaletowym, a następnie obtoczenie jej w nasionach.

W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony.

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Ptaki chętnie korzystają też z owoców rosnących na krzewach takich jak jarzębina, kalina, irga, berberys, ognik, głóg czy dzika róża. Warto pomyśleć i mieć tego typu krzewy w swoim ogrodzie. Nie dość, że nadadzą mu barw w zimie, to dodatkowo skorzystają na tym ptaki.

Nieprawidłowości w zakresie dokarmiania mogą doprowadzić nawet do śmierci ptaszka, a dokarmianie ptaków zimą jest z pewnością bardzo pomocne dla tych małych, uroczych stworzeń.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl