W Cyklu Ogrodnika już nieraz wspominaliśmy o wapnowaniu gleby. Dzięki temu zabiegowi, możemy zupełnie odmienić naszą glebę. Niestety, jak wszystko inne, wiązało się ono zazwyczaj z dość dużymi kosztami. Od 1 sierpnia jednak możemy starać się o odpowiednie dofinansowanie!

 

Sierpień jest początkiem  „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. Przemysłowa działalność człowieka ma duży wpływ na to, że nasze gleby są coraz bardziej zakwaszone. Dodatkowo lubimy stosować nawozy azotowe, które potrafią znacznie poprawić wzrost roślin. One również zmieniają pH gleby. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą wyszedł z inicjatywą programu, dzięki któremu możemy poprawić jakość swoich gleb, a także otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Na regenerację naszej polskiej ziemi ma zostać przeznaczone aż 300 mln złotych!

 

Pamiętajmy jednak, by dokładnie zapoznać się z regulaminem tego programu. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest odpowiednio skonstruowana faktura. Nawóz oraz transport muszą stanowić dwie osobne pozycje. Nie wliczamy kosztów dostawy w cenę towaru! Tak samo dofinansowanie nie obejmuje usług rozsiewania wapna. W fakturze należy również uwzględnić informację o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO.

 

Musimy też być doskonale świadomi tego, jaką mamy glebę. O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, których gleby mają odczyn poniżej lub równej 5,5 pH. Próbkę odczynu pobieramy co 4 lata z powierzchni nie większej, niż 4ha. To, ile pieniędzy otrzymamy, zależy też od powierzchni gospodarstwa. Stawki dofinansowań prezentują się następująco:

 

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni do 25 ha użytków rolnych;
  • do 200 zł/t CaO oraz MgO dla gospodarstw o powierzchni od 25 do 50 ha;
  • do 100 zł/t CaO oraz MgO dla gospodarstw od 50 do 75 ha użytków rolnych.

 

Im mniejsze gospodarstwo, tym więcej pieniędzy można otrzymać. Teren, który zostanie zakwalifikowany do programu, nie będzie dofinansowywany częściej, niż raz na cztery lata.

 

Co do samego wapna, jakie będziemy kupować, musi być ono zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego. Jego treść możesz znaleźć pod tym linkiem. O środkach wapnujących traktuje także rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, które możesz przeczytać tutaj. Wszystkie środki, które są uznawane przez rozporządzenie polskie, jak i europejskie, będą dofinansowywane.

 

W Centrum Hurtowym Pasz możesz zakupić wapno, które spełnia wszystkie wymogi znajdujące się w rozporządzeniach. Wapno AgroCalc nie tylko reguluje pH gleby, ale też stymuluje rozwój systemu korzennego w glebie, na której zostanie rozprowadzony. Produkt ten dodatkowo usprawnia rozkład słomy, co przyczynia się do tworzenia cennej próchnicy. Preferujesz nawozy wapniowo-magnezowe? Idealnym wyborem będzie dla ciebie AgroMag. Składniki w nim zawarte uwalniają się progresywnie podczas całego sezonu wegetacyjnego, bez ryzyka szybkiego ich wymycia poza zasięg systemu korzeniowego. Nawóz ten poza funkcją żywieniową, przyczyni sie również do poprawy właściwości fizykochemicznych gleby. Jest to produkt, do którego regularnie wraca wielu rolników.

 

Więcej informacji na temat dofinansowania znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej programu. Pod tym linkiem natomiast możesz pobrać wszystkie niezbędne wnioski. Chciałbyś wypróbować nawozów AgroCalc lub AgroMag? Kontaktuj się z nami na naszym fanpage’u lub dzwoń pod numer 52 569 90 33 – z całą pewnością pomożemy ci znaleźć coś dla siebie!

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl