Początek czerwca zwiastuje nadejście lata. Jest to jeden z najprzyjemniejszych miesięcy dla ogrodników – ciepły, ale nie upalny. Dni są coraz dłuższe, co idealnie sprzyja ogrodniczym pracom. Gdy zatrzemy ręce i zabierzemy się do roboty, warto pamiętać o tym, co przede wszystkim powinniśmy zrobić w czerwcu.

Przede wszystkim – zbiory! W pierwszej dekadzie czerwca możemy zebrać owoce truskawek, suchodrzewu jadalnego i poziomek. Do zerwania powinny być także gotowe wczesne odmiany czereśni. Są to owoce, które idealnie nadają się do letnich wypieków lub deserów, np. galaretek. Po obyciu pod bieżącą wodą, będą pyszną przekąską podczas przerw w ogrodniczych pracach. Pod koniec miesiąca doglądajmy z kolei malin oraz agrestu. Ich wcześniejsze odmiany również powinny nadawać się w tym czasie do zerwania. W przypadku malin, powinniśmy także przerzedzić jej zagony. Pozostawiamy te, które nie mają żadnych uszkodzeń i rodzą najładniejsze owoce.

Skoro już jesteśmy przy owocach, przyjrzyjmy się naszej winorośli. Nie powinna być ona zbyt gęsta – to znacznie utrudnia rozwój owocom. Poświęćmy trochę czasu, by wyselekcjonować najlepiej rozwijające się pędy oraz winogrona. Wszystkie owoce, które rozwijają się w sposób odbiegający od normy, usuwamy. Zazwyczaj są to te, które rosną wewnątrz grona, dlatego pamiętajmy o tym, by rozsunąć pędy i dokładnie zbadać to, co się w nich kryje.

Jeżeli w maju były wysiane jakieś odmiany marchwi i ogórków, w czerwcu powinniśmy je przerwać. Możemy z kolei wysiać patisony i kalarepę. Wyrosną wtedy idealnie na czas jesiennych zbiorów. Pamiętajmy także o tym, by podeprzeć pomidory palikami.

Wielu ogrodników i działkowiczów uprawia warzywa w tunelach. W czerwcu zebrać możemy także uprawiane w nich kalafiory i brokuły. W tym miesiącu dojrzeć powinny także wysiane w gruncie buraki ćwikłowe, rzodkiewka, szpinak i sałata.

Czerwiec to także prace przy ogródku ozdobnym. Przeprowadzamy w tym czasie selekcję i wyrzucamy kwiaty, które przekwitły i swoje najpiękniejsze czasy mają już za sobą. Możemy wysiać za to rośliny dwuletnie, takie jak stokrotka lub bratek. Staramy się przy tym znaleźć dla nich miejsce, w którym będą miały wystarczająco dużo cienia i nie będą narażone na poparzenia słoneczne. Czerwiec to okres wyjątkowo wysokiej aktywności wśród szkodników, takich jak mączlik, który lubi żerować na fuksjach. Doglądamy więc nie tylko warzyw i owoców, ale także roślin ozdobnych.

Nie powinniśmy zaniedbać trawnika. Istotne jest to, by regularnie go grabić po koszeniu, aby pozbyć się martwych źdźbeł. Luźne źdźbła mogą gnić i stać się ogniskiem chorób grzybowych przy nadejściu jesieni. Możemy także odżywić trawnik wieloskładnikowym nawozem.

W tym miesiącu możemy spodziewać się także pierwszych upałów. Staramy się jak najczęściej podlewać i zraszać rośliny. Upały zmuszają często ptaki do żerowania na owocach – robią to z pragnienia. Postarajmy się więc, by okresy wysokich temperatur były jak najbardziej komfortowe nie tylko dla nas, ale także ptaków. Porozstawiajmy miseczki z wodą – nie tylko uchronimy owoce przed zniszczeniami, ale pomożemy także ptakom przetrwać trudny okres. Pojemniki z wodą powitają także z wdzięcznością bezdomne koty, które często szukają schronienia na działkach i w ogródkach.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl