Żywe obrazy z roślin

Oryginalny i niepowtarzalny obraz ozdobi każdy dom, a wy   konanie jego jest nie tylko proste, ale i może sprawić ogromną przyjemność. Efekt końcowy będzie cieszył oko, a my sami będziemy dumni z wykonanej pracy.

Na początku, trzeba pamiętać o odpowiednim doborze roślin. Wybierajmy rośliny domowe, jeśli obraz ma zawisnąć  w domu. Jeśli chcemy umieścić go na zewnątrz, lepiej sprawdzą się rośliny ogrodowe.
Najlepsze dla domu będą sukulenty, które w swoich liściach gromadzą wodę i nie wymagają częstego podlewania. Doskonale wytrzymują suszę, a w razie wypadnięcia któregoś z okazów, łatwo go będzie wymienić. Sukulenty mają zielone, pstrokate lub barwne liście, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć barwną kompozycję. Obrazek można też wykonać z samych kaktusów, chociaż wtedy trzeba bardziej uważać, aby się nie pokłóć. W tym przypadku, możemy się wspomóc dużą pesetą, a do uciskania roślin użyjmy grubego patyka albo łyżki.

 

Pierwszym krokiem będzie poszukanie lub stworzenie płaskiej donicy. Możemy posłużyć się starą ramką do zdjęć i tylko dorobić do niej „plecy”. Można również samemu zmontować taką donicę, pamiętając, aby dobrać kształt i głębokość odpowiednią do naszego pomysłu. Donice mogą mieć przeróżne kształty, nie wszystkie musza być prostokątne. Poszukajmy także gotowych, starych, płaskich skrzyneczek, domków dla ptaków, płaskich, metalowych doniczek, które idealnie się sprawdzą w tym przypadku.

 

W środku możemy podzielić miejsce sadzenia kratownicą z grubej włókniny, która dodatkowo zatrzymuje zapasy wody. Poza tym rośliny będą lepiej się trzymały.Jeśli roślinki są małe, należy zamontować cieniutką, drucianą siatkę i dopiero przez siatkę sadzonkować rozetki w ziemi.

 

Sukulenty nie są wymagające w utrzymaniu. Wystarczy dwa razy w tygodniu zrosić je wodą, a raz w tygodniu zdjąć obrazek i podlać rośliny, aby nawodnić korzenie. Poczekajmy, aż żywy obraz wyschnie, a wtedy może wrócić on na swoje miejsce. W przypadku pojawienia się chwastów, należy je natychmiast usunąć. Wycinamy też uschnięte łodygi czy listki, obcinamy przekwitłe kwiaty. Wolne miejsce uzupełniamy nowymi sadzonkami.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl