Storczyki: ochrona przed słońcem
Storczyki, to kwiaty, których widok może cieszyć nasze oko nawet przez sześć miesięcy. Aby tak było, musimy zapewnić roślinom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Jednym z ważniejszych warunków jest zapewnienie im odpowiedniego oświetlenia, który wpłynie korzystnie na wygląd i kondycję naszej rośliny. Niewłaściwe światło – jest jednym z najczęstszych błędów – szczególnie późną wiosną i latem.
Orchidee
Orchidee są wrażliwe na niedobór światła, głównie od połowy września do początku marca. Zaszkodzić może im również zbyt jasne i mocno oświetlone stanowisko. Dzieję się tak szczególnie latem, co może doprowadzić do uszkodzenia liści, a nawet ich poparzeń. Narażenie rośliny na bezpośrednie promienie słoneczne, może dać widoczne efekty uboczne już po kilku godzinach. Po tym czasie, na liściach storczyków możemy zauważyć czarne lub brązowe plamy, zmiany te mogą się poszerzać. Takie uszkodzenia storczyków mają miejsce wtedy, gdy ustawimy je na parapecie okna wychodzącego na południe, a w lecie również na zachód.
Okolice liście storczyka, na które padają prostopadle promienie słoneczne, mogą zamierać i wysychają. Zmiany te są nieodwracalne. Jeśli oparzenie nie jest zbyt poważane, roślina powinna poradzić sobie z nim, czasem może zdarzyć się też, że orchidea odrzuci uszkodzony liść.
Aby uniknąć tego wszystkiego, konieczne jest ustawienie kwiatów w miejscu o rozproszonym świetle. Doskonałym miejscem jest jasne okno wychodzące na wschód. Jeśli nie ma takiej możliwości, a rośliny stoją od strony południowej, należy je osłonić od intensywnych promieni słonecznych. Można do tego użyć zazdrostek lub też większe rośliny, ustawione przed pięknymi storczykami.