Pielęgnacja sadu we wrześniu

 

Wrzesień to miesiąc, w którym lato powoli dobiega końca. Mimo, że dni są jeszcze ciepłe, to noce niestety stają się już chłodniejsze. Pod koniec miesiąca mogą wystąpić nawet przymrozki. Jest to idealny moment na prace w sadzie. Dlatego w tym czasie pozyskuje się plony m.in. z jabłoni, gruszek, śliw i aronii. Należy przy tym usuwać znajdujące się na roślinach zeschnięte owoce. To potencjalne źródła chorób i szkodników. Najlepszą porą, aby zebrać owoce jest moment, gdy zaczną samodzielnie spadać z drzew. Wtedy jest dobrze zacząć gromadzić orzechy włoskie i laskowe.Od drugiej połowy miesiąca można przycinać suche pędy malin oraz jeżyn. Do połowy miesiąca przeprowadza się cięcie letnie drzew ziarnkowych i pestkowych.

Nowe drzewka owocowe i krzewy można sadzić dopiero od października. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym wyborze odmian drzew owocowych i również dobrze przemyśleć i dopasować do wielkości działki. Jeśli chcemy oszczędzić sobie nadmiaru pracy, gdy będzie już chłodniej, glebę pod nowe rośliny można przygotować już we wrześniu. W tym celu najpierw należy ją oczyścić z opadłych liści. Jeżeli widoczne są pierwsze oznaki ich choroby, należy wszystkie zebrać i głęboko zakopać. Tym sposobem uniknie się zarażenia infekcją innych roślin. Następnie warto przekopać ziemię w ogrodzie, przy okazji usuwając chwasty przy użyciu glebogryzarki. Ostatnia niezbędna czynność to użyźnianie – gleba potrzebuje bowiem wzbogacenia w składniki organiczne i mineralne, więc warto zastosować wcześniej przygotowany kompost, obornik lub substrat torfowy.

 

Drzewa owocowe

W ogrodzie warto wykorzystać jako element kompozycji, nie tylko dostarczają owoców, ale często również pięknie wyglądają. Poza tym to jest dobra inwestycja na przyszłość.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl