Kiedy przycinać lawendę ?

Pod koniec lata rozwijają się ostatnie kwiaty lawendy. Warto je oberwać, ususzyć, wsypać do woreczków i umieścić w szafie. Wypełnią ją pięknym zapachem i ochronią ubrania przed      molami. Kiedy lawenda przekwitnie, skracamy pędy o 1/3 długości. Nie zwlekajmy z tym, przytnijmy roślinę jeszcze w sierpniu  (aromatyczne liście też można włożyć do woreczków zapachowych). Jeżeli przeprowadzimy ten zabieg zbyt późno, roślina będzie bardziej wrażliwa na mróz. Lawendę należy ciąć, ponieważ stanie się dzięki temu bardziej gęsta, będzie miała ładniejszy pokrój i więcej kwiatów.

 

Rodzaje lawendy

Najczęściej uprawianym gatunkiem rodzaju jest lawenda wąskolistna, dostępna w wielu odmianach.. Na balkonach i tarasach uprawiana jest także lawenda francuska, która ze względu na mniejszą mrozoodporność, zazwyczaj traktowana jest jako roślina sezonowa. Lawenda pośrednia jest mieszańcem uzyskanym w wyniku skrzyżowania lawendy wąskolistnej z Lavandulalatifolia.Odmiany lawendy pośredniej (holenderskiej) osiągają większe rozmiary oraz posiadają bardziej okazałe kwiatostany, dlatego częściej wykorzystywane są do tworzenia

bukietów.

Zastosowanie lawendy

 

Lawenda ze względu na swoją dekoracyjność oraz zapach bardzo często sadzona jest w miejscach, w których wypoczywamy. Posadzona wokół tarasu nie tylko podniesie walory estetyczne miejsca, ale także w pewnym stopniu będzie odstraszać m.in. komary, a zapraszać barwne motyle. Wypoczynek przy aromatycznej lawendzie to sama przyjemność.

Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie m.in. wzdłuż ścieżek, na rabatach żwirowych. Warto posadzić ją w towarzystwie róż, bodziszków, szałwii omszonej, liliowców, wybranych gatunków traw, roślin uprawianych w formie piennej. Świetnie prezentuje się w formie mini żywopłotów. Lawenda nadaje się do ogródka ziołowego, który można stworzyć nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie czy balkonie. Krzewinka estetycznie będzie wyglądać posadzona w glinianej donicy lub wiklinowym koszyku.

 

Wykorzystywana jest także w kuchni (m.in. do aromatyzowania mięs np. baraniny), przemyśle kosmetycznym (olejek lawendowy), a nawet farmaceutycznym (m.in. działanie uspokajające i antyseptyczne). W domu zazwyczaj wykorzystuje się ją do tworzenia dekoracji, a także odstraszania moli.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl