HORTENSJA OGRODOWA – pielęgnacja i uprawa

Hortensja ogrodowa to jeden z najpiękniejszych krzewów z dużymi kwiatostanami w bajecznych kolorach. Możemy podziwiać go przez całe lato aż do jesieni.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak prawidłowo powinna przebiegać pielęgnacja hortensji abyśmy mogli się cieszyć jej urokiem jak najdłużej. Wyjaśnimy także jak można zmienić kolor jej kwiatostanu.

Hortensja ogrodowa nie jest trudną rośliną w uprawie, lecz ma wysokie wymagania glebowe. Uprawa hortensji najlepiej udaje się na glebach żyznych oraz próchniczych.
Nie powinniśmy uprawiać jej na glebie ciężkiej oraz gliniastej. Podłoże rośliny powinno być kwaśne,a jego pH powinno mieścić się w przedziale od 4,5 do 5,5.

Hortensja jest krzewem, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje bardzo dużą ilość wody. Najlepiej czuje się w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymać wilgotność gleby, lecz obficiej kwitnie w miejscu słonecznym. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie gleby , które pomaga utrzymać wilgoć oraz obfite podlewanie w czasie suszy.

Jak zmienić kolor hortensji?

Na kolor kwiatów hortensji możemy wpłynąć poprzez regulację kwasowości gleby na której jest uprawiana roślina.
Na glebie zasadowej kolor kwiatów będzie czerwony bądź różowy. Jednak gdy zamarzy nam się hortensja niebieska glebę musimy zakwasić siarczanem amonu lub siarczanem potasu.
Jeśli zechcemy by kwiaty miały kolor czerwony powinniśmy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez należy uważać aby nie podnieść pH gleby wyżej niż 6,2. Odczyn wyższy spowoduje chlorozę liści – liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zaschną i odpadną.
Decydując się na białą hortensję powinniśmy pamiętać, że koloru jej kwitów nie da się zmienić, zawsze pozostaną białe.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl