Dynie zachwycają kolorami i niezwykłymi kształtami owoców. Dynie cieszą się popularnością. Ich wielkie, pękate i pomarańczowe owoce, nie tylko dostarczają wartościowego miąższu, które idealnie nadają się do dań, zup czy nawet deserów.
Od jakiegoś czasu, zainteresowanie zdobyły również dynie ozdobne.. Dynie ozdobne można z uprawiać w ogrodzie, a potem wykorzystać ich niezwykłe owoce.

Dynie ozdobne możemy spotkać w przeróżnych kształtach i barwach. Przybierają formy jabłek, gruszek, grzybków, kapeluszy czy butelek, ich skórka może być w kolorach od kremowego, poprzez zielony aż do czerwonego. Często skóra dyni ozdobnych pokryta jest cętkami i plamami w kontrastowych barwach. Natomiast powierzchnię zdobią wgłębienia, bruzdy czy też wypustki i brodawki.

Owoce dyni ozdobnej, z wyjątkiem niektórych odmian, nie nadają się do spożycia. Doskonale sprawdzają się jako elementy dekoracyjne balkonów, tarasów czy mieszkań. Dynie ozdobne wspaniale wyglądają w dużych misach, płaskich paterach, drewnianych skrzynkach lub wiklinowych koszach. Sprawdzą się jako dekoracje wnętrza, gdzie mogą pozostać wiele miesięcy. Często wykorzystuje się dynie ozdobne jako oryginalne świeczniki.
Dynia ozdobna jest rośliną ciepłolubną, dlatego należy ją uprawiać na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Wymaga gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej oraz systematycznego nawadniania w okresie suszy. Pierwsze owoce, nadające się do zbioru, możemy się spodziewać po około 3 miesiącach uprawy. Jeśli jednak warunki będą sprzyjające, dynie dojrzeją wcześniej.

 

Najciekawsze odmiany dyni ozdobnej:

 

Turecki Turban – Owoce dwukolorowe, przypominające kształtem turban,

 

 

 

 

 

Korona Cierniowa –  owoce otoczone żebrowanymi wypustkami

 

 

 

 

 

 

 

Cobra – owoce przypominające kształtem kobrę, posiadające zieloną skórkę w jasne, duże cętki

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl