Pierwsze cięcia w ogrodzie

Nadszedł luty, a wraz z nim czas na pierwsze cięcia w naszym ogrodzie! Zajmujemy się tym o tak wczesnej porze roku, ponieważ rośliny jeszcze nie zbudziły się po zimowym śnie i nie będą „płakać” podczas z zabiegu – czyli z powstałych ran nie będą wyciekały soki.

 

Po co wykonujemy cięcie?

Zabieg ten wykonujemy, aby drzewa i krzewy owocowe dobrze rosły i obficie owocowały. Dzięki zimowemu cięciu możemy także pobudzić krzewy, które kwitną latem i wczesną jesienią (krzewuszki, róże, tawuły japońskie, żylistki ) do wytworzenia większej ilości kwiatów.

 

 

 

Przycinanie drzew owocowych

Luty to czas na przycięcie jabłoni, grusz oraz śliw. Poprzez zabieg regulujemy kształt korony, wycinając pędy naruszające jej bryłę i te rosnące pionowo, tzw. wilki. Wycinamy także zbędne przyrosty jednoroczne i prześwietlamy zbyt zagęszczone fragmenty. Usuwamy pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się. Nasz cel to uzyskanie takiego kształtu korony, który będzie dobrze doświetlony z każdej strony. Jeśli wykonujemy interwencyjne cięcie drzew owocowych nie możemy pominąć stosowania odpowiedniej maści ogrodniczej. W trakcie sezonu wegetacyjnego drzewa z ranami są bardziej narażone na zarażenie się chorobą grzybową, więc staranne zabezpieczenie miejsca po cięciu ma olbrzymie znaczenie. Przed wnikaniem patogenów chronić będzie również wykonanie oprysku na drzewa środkiem przeciwgrzybicznym. Podczas cięcia kilku drzew, należy zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję narzędzi pomiędzy kolejnymi drzewami, tak aby zapobiec ewentualnemu przenoszeniu chorób.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl